İngiltere’ye SİHA satmak üzereyiz: Masada TB2, ANKA ve AKSUNGUR var

AKINCI

Polonya ve Ukrayna’dan sonra havacılık lideri İngiltere de Türk SİHA’larına talip oluyor. Bakan Varank’ın verdiği bilgiye göre, opsiyonları değerlendiren Londra’nın karar vermesi bekleniliyor.

Temmuz ayında İngiliz Savunma Bakanının Türk SİHA’larını övmesi ile olay olan ihracat ihtimali, o aralar çoğu kişiye imkansız gibi gelmişti. Ancak havacılık devi İngiltere, Türkiye’den gerçek anlamda- silahlı insansız hava aracı satın almak istiyor. 

tb-2
tb-2

Gelişmeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank duyurdu. Londra’nın Türk SİHA’larıyla gerçekten resmi olarak olarak ilgilendiğini belirterek, Türkiye’nin SİHA modellerine ilişkin teklifi İngiltere’ye ilettiğini söyledi.

“İngiltere silahlı insansız hava araçları ile çok yakından ilgilenöekte. Artık onların karar vermesi lazım. Biz kendilerine opsiyonları sunduk. Şu anda ciddi olarak bu opsiyonları değerlendiriyorlar” diyen Varank, bu ülkeye ihracatın olması halinde Avrupa’daki en büyük  ülkelerden biri  daha Türk SİHA’larıyla tanışmış olacağına dikkat çekti.

anka
anka

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, temmuz ayında Türkiye’nin sahip olduğu insansız hava aracı teknolojisini övmüş, ve bu araçların Suriye, Libya ve diğer yerlerde Türk ordusuna büyük avantaj sağladığını ucuz ve etkili olduğunu dile getirmişti.

Türkiye’nin yeni nesil askeri teknolojilerini pek çok bölge ve cephede etkili olarak kullanıldığını hatırlatan Wallace, İHA ve SİHA’ların yüzlerce zırhlı aracı ve hava savunma sistemlerini nasıl imha ettiğini söylemişti. Wallace mevcut durumun, İngiltere’nin artık savunma teknolojilerine liderlik edemediğini açıkça itiraf etti.

AKINCI
AKINCI

Varank’ın “Opsiyonlar sunduk” söylemi İngiltere’ye SİHA paketi ihracatı konusunda çeşitli alternatifler iletildiğini göstermekte. Buna göre İngiltere tercihini Bayraktar TB2’lerden yana kullanabileceği gibi, daha ağır sınıftaki ANKA ya da AKSUNGUR da satın almak isteyebilir. Halihazırda Kraliyet Hava Kuvvetleri, ABD yapımı MQ-9 Predator SİHA’larını kullanıyor. Londra aynı zamanda Amerikan Northdrop Grumman şirketiyle işbirliği halinde ‘Mosquito’ adlı savaşan İHA’sını geliştirmek için uğraş veriyor.

BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 👉 https://yerlisilahsanayii.com/👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir