İlk MMU üretim hattına giriyor

İlk MMU üretim hattına giriyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak’ın (MMU) ilk parçasını üretti. MMU’da yaklaşık 20 bin parça bulunuyor ve bunların üretiminin 2022 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak'ın (MMU) ilk parçasını üretti.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak’ın (MMU) ilk parçasını üretti.

18 Mart 2023’te hangardan çıkartılıp ilk motor çalıştırma işleminin gerçekleştirilmesi hedeflenen MMU projesinde süreç kesintisiz sürüyor. Projede gelinen son durum ile ilgili bilgi paylaşan Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, “MMU’nun yapısal parçalarının üretimi büyük ölçüde tamamlandığını ve, önümüzdeki birkaç ay içerisinde üretim ve montaj hattına giren prototipin görüntüleri ortaya çıkacak” dedi

Milli Muharip Uçak (MMU)

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ana yüklenici konumunda fakat bir çok alt şirket ve kuruluşta bu amaca hizmet ettiğini unutmamak gerek.
MMU motoru için İngiliz devi Rolls Royce'a ortak oldular f 100 motoru
MMU motoru için İngiliz devi Rolls Royce’a ortak oldular f 100 motoru

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki kazanılacak kabiliyetlerle Türkiye; dünyada ABD, Rusya, Çin vb. 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacak ancak bazı açıklamalarda MMU 5. neslin daha ötesinde bir uçak olacağı söylendiğini’de unutmamak lazım .

MMU motoru için İngiliz devi Rolls Royce'a ortak oldular
MMU motoru için İngiliz devi Rolls Royce’a ortak oldular

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilir şekilde görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

MMU TFX’İN ÖZELLİKLERİ

İşte Milli Muharip Uçağın (TF-X) teknik özellikleri:

Uzunluk: 21 m

Kanat Açıklığı: 14 m

Yükseklik: 6 m

İtiş Gücü: 2 x 27.000 lb

Tavan İrtifa: 55.000 ft

Maks Hız: 1.8 Mach

İlk uçuş: 2025

Envanter: 2028

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir