İHASOJ projesi ile gökyüzünde elektronik hakimiyet kuracak

İHASOJ projesi
İHASOJ projesi
İHASOJ projesi

SSB, İHASOJ projesi ile gökyüzünde elektronik hakimiyet kuracakSavunma Sanayii Başkanlığı tarafından insansız hava araçlarının kullanımıyla elektronik harp yapılabilmesi amacıyla İHASOJ projesi başlatıldı.

İHA platformlarından elektronik harp icra edilmesi amacıyla İHASOJ (Stand-Off-Jammer / Uzaktan Karıştırıcı) Projesi’nin başlatıldığını açıkladı.

İHASOJ projesi
İHASOJ projesi

Türk Silahlı Kuvvetleri; HAVASOJ Projesi ile insanlı hava platformlarla kazanacağı ‘Stand-Off-Jammer’ kabiliyetini, insansız hava platformları aracılığıyla daha da geliştirecek. Halihazırda Milli İstihbarat Teşkilatı envanterinde bulunan TUSAŞ ANKA-I tipi İHA’lar, sinyal istihbaratı (SIGINT) faaliyeti icra edebilmekte.

HAVASOJ PROJESİ

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN ve TUSAŞ arasında imzalanan HAVA SOJ (Stand-Off-Jammer) projesi kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan 4 (dört) adet Hava SOJ Sistemi tedarik edilecek.

Hava SOJ Sistemi
Hava SOJ Sistemi

HAVA SOJ uçakları ile düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedefleniyor.

Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecektir. Proje kapsamında teslimatlar 2026 yılında ilk Hava SOJ Sistemi, Hangar ve SOJ Filo Binası ile başlayıp devam edecek.

Hava SOJ Sistemi
Hava SOJ Sistemi

SOJ sistemlerinin üzerine entegre edilmesi için platform olarak Global 6000 tipi bir jetleri tercih edilmiş olup, bütün uçaklar Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerine intikal etti. ASELSAN ve TUSAŞ tarafından ortak olarak uygulanacak modernizasyon kapsamında uçaklar birer Hava-SOJ platformuna dönüştürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir