İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi

İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2022 yılı hedefleri arasında İnsansız Hava Araçlarında Kullanılacak Elektronik Harp Sistemlerinin Geliştirilmesi-İHASOJ Projesi başlatılmasına yer verilmişti.

“REDET-II Sistemi ile Silahlı Kuvvetlerimizin Elektronik Harp kabiliyetlerini daha üst seviyeye çıkarıyoruz.

REDET II ne işe yarar?

Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi; tehdit radarları tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruza esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek Elektronik Muharebe Düzeni (EMD)’ni oluşturmaktadır.

Radar ED Sistemi tespit işlemleri çerçevesinde, radara ait birincil (frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini otomatik olarak ölçmekte ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturmaktadır. Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucu kimliklendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde olay kaydı ve ilgilenilen radarlara ilişkin taktik kayıt / darbe içi kayıt işlevleri yürütülmektedir.

İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi
İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi

Radar Elektronik Taarruz (ET) Sistemi; tespit edilmiş hedef radarların kapsama alanlarını azaltmak veya belirli süreler için harekât dışı bırakmak maksadıyla aldatma veya karıştırma formlarında elektronik taarruz uygulamaktadır. Sistem, sahip olduğu ‘Destek Tespit Alt Yapısı’ ile elektronik taarruz uygulayacağı hedef radarları tespit edebilmektedir. Hedef radarlara karşı DRFM tabanlı yapısıyla evre uyumlu ve uyumsuz karıştırma ve aldatma tekniklerini uygulayabilmektedir.

Radar ET Sistemi, tümleşik almaç, teknik üreteç, aktif faz dizili karıştırma gönderme birimlerine ve yüksek çıkış gücü sağlayan çoklu katı hal güç yükselteçlerine sahiptir. Elektronik huzme yönlendirme yeteneği ile birden çok radara eşzamanlı olarak taarruz edilebilmektedir.

Aselsan Radar ED/ET Sistemi

Tehdit radarları tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruza esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek.

Elektronik Muharebe Düzeni (EMD)’ni oluşturmaktadır. Radar ED Sistemi tespit işlemleri çerçevesinde, radara ait birincil (frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini otomatik olarak ölçmekte ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturmaktadır.

İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi
İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi

Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucu kimliklendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde olay kaydı ve ilgilenilen radarlara ilişkin taktik kayıt / darbe içi kayıt işlevleri yürütülmektedir. Radar ED Sistemi yüksek kazançlı anten yapılarına, Geniş ve Dar Bant alma hatlarına, yüksek güvenilirlikli parametre belirleme yeteneklerine ve geniş kapsamlı kayıt/analiz alt yapılarına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir