HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!

HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!

HÜRJET Geri Sayım İçin Aralık Ayı Kritik

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen jet motorlu ilk muharip uçağı HÜRJET, kritik sürece girdi. HÜRJET’in bu ay içerisinde iniş takımları üzerinde durması bekleniyor.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan HÜRJET uçaklarının yapısal anlamda büyük oranda tamamlandığını açıkladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından özgün olarak tasarlanan ve geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET projesinde önemli bir aşama daha kaydedildi.  18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan HÜRJET prototiplerinin  iki adet olmak üzere üretimleri devam ediyor.

HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!
HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!

“Geri sayım sıfıra geldiğinde inşallah Allah verdiğimiz sözü tutmamızı nasip eder. Projeler aynen, yoğunlukla devam ediyor. Hürjet‘in final assemblesi (montajı) bitmek üzere, içi giydiriliyor, yakında iniş takımlarının üzerine konulacak. Yer testleri ve 18 Mart 2023’teki uçuşa yoğunlaşmış durumdayız. Uçağımızın çok güzel bir mock-up’ı (modeli) burada sergileniyor. Atak-2 ile yılın ilk aylarında uçacağız. Milli Muharip Uçak’ımız şu anda yapılıyor. O da 18 Mart 2023’te hangar çıkışını gerçekleştirecek.

Prototiplerden biri ilk uçuşu gerçekleştirirken diğeri yapılacak olan testlerde kullanılacak. Buna ilaveten uçakların yapısal anlamda büyük oranda tamamlandığı, yakında iniş takımları ve motorların takılıp çalıştırılacağını açıkladı.

İlk etapta TUSAŞ’ın öz kaynaklarıyla başlatılan HÜRJET Projesi, geçtiğimiz haftalarda devlet zırhına bürünmüştü. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen ilk etapta 4 + 12 adet HÜRJET siparişi vermişti.

HÜRJET ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan T-38 uçakları ile akrobasi gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine geçecek olan yeni nesil jet eğitim uçağının tasarlanması, üretilmesi, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında belirlenen konfigürasyonda ilk güvenli uçuşun 18 Mart 2023 yılı başında icra edilmesi, sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!
HÜRJET prototiplerine iniş takımları ve motor entegresi tam!

Üzerinde çalışılması planlanan konfigürasyonlar; Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak olarak belirtiliyor.

Proje kapsamında iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor.

Hürjet için “Krallar, cumhurbaşkanları geliyor”

Kotil, şirkete yabancı ülkelerden üst düzey devlet adamlarının gerçekleştirdikleri ziyaretlerin anımsatılması üzerine, “Krallar, cumhurbaşkanları, başbakanlar bizi ziyaret ediyorlar. TUSAŞ ilgi görüyor. Kendimizi anlatıyoruz, herkese gösteriyoruz. Tüm dünyaya dediğimiz şu; ‘Gelin ne yapıyorsak gösterelim size. Gösterecek yapımız, tecrübemiz, başarımız, ürünlerimiz var.’ Bu, Türkiye için çok güzel. Gençler tümüyle devreye girdiğinde çok daha farklı bir Türkiye olacak. Bu süreç başladı, artık durmaz.” dedi.

“Parçaların yüzde 80’i yerli ve milli olarak yan sanayide üretilecek”

2021 Ocak ayında başlayan detaylı teknik resim yayınlama faaliyetlerine Kritik Tasarım Aşaması tamamlandıktan sonra hız verilmiştir. Faaliyetlerin Mayıs 2021’de tamamlanması hedefleniyor. Teknik resimleri yayınlanan parçalar, TUSAŞ Ar-Ge ve Prototip Genel Müdür Yardımcısı tarafından öncelikle yan sanayide üretilmeye başlandı. Bu kapsamda üretilecek parçaların yüzde 80’inin yerli yardımcı sanayi firmaları tarafından, yüzde 20’sinin TUSAŞ tarafından üretilmesi planlanıyor.

“Parçaların yüzde 80’i yerli ve milli olarak yan sanayide üretilecek”
“Parçaların yüzde 80’i yerli ve milli olarak yan sanayide üretilecek”

Yaklaşık 500 TUSAŞ personelinin çalıştığı projenin ekip tasarım faaliyetlerinin tamamlanma oranı yaklaşık yüzde 66’ya ulaştı ve üretime başlandı. İlk montaj aleti kurulumunun devam ettiği belirtildi. Bileşen seviyesi montajının Ağustos 2021’de başlaması ve Mart 2022’de tamamlanması planlanıyor. Ardından, Nihai Montaj Hattı ve Yer / Uçuş Test faaliyetlerinin TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı tarafından yapılması planlanıyor.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı

HÜRJET, maksimum Mach 1.2 hızında ve maksimum 45.000 ft ( 13716,0 m ) irtifada uçacak şekilde tasarlanılıyor ve en son teknoloji görev ve uçuş sistemleri ile donatılıyor. HÜRJET’in 2721 kg faydalı yük kapasiteli Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde hafif saldırı, yakın hava desteği, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlı hale getirilecek. Olası operasyonlarda silahlı HÜERJET ile aktif şekilde operasyonlara dahil olarak ana jetlerimize uçuş destek olabilir veya jetlerimizi kaldırmadan Hürjet ile de operasyon bölgesine müdahale edebiliriz, jetlere göre çok ucuz ve etkin olması beklenmekte.

Proje kapsamında geliştirilen HÜRJET Konfigürasyonları ise şu şekilde: Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet (Red Flag) Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak.

hurjet-ucagi
hurjet-ucagi

HÜRJET TCG Anadolu’ya yönelik çalışmalar

Hürjet’in, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi  TCG Anadolu’ya iniş kalkış yapabilmesine yönelik çalışmalara ilişkin; Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızla yaptığımız toplantılarda bu hususu değerlendirildi.

Uçağın yaklaşık 14 metre uzunlukta, 4 metre yükseklikte ve 9,5 metre kanat uzunluğunda olmasının hedeflendiğini belirten Çopur, tek motorlu uçağın maksimum hızının 1,3 macha kadar çıkmasını hedeflediklerini, 45 bin feet seviyesinde uçuş gerçekleştirebileceğini bildirildi. Uçakta üçer adet kanat altında ve bir adet gövde altında olmak üzere 7 istasyon olduğunu ve bunların farklı amaçlar için kullanılabileceğini dile getirdi.

HÜRJET TCG Anadolu’ya yönelik çalışmalar
HÜRJET TCG Anadolu’ya yönelik çalışmalar

HÜRJET’te kullanılacak mühimmatlar

Hafif taarruz uçağı HÜRJET’in taşıyacağı mühimmatlar belli oldu. Milli uçağımız Gökdoğan, Bozdoğan, SOM seyir füzesi, beton delici SARB-83’ün de aralarında bulunduğu 9 adet yerli mühimmat kullanacak.

İlk uçuşunu 2023’ün Mart’ında gerçekleştirecek olan eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRJET, hassas füzeler, seyir füzeleri ve minyatür bomba taşıyacak.

İHA ve SİHA’ların yanı sıra, Millî Muharip Uçak (MMU) ve yerli taarruz helikopteri ATAK gibi havacılık alanında önemli başarılara imza atan Türk savunma sanayii, son olarak eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET’le dünya sahnesine çıktı.

HÜRJET'te kullanılacak mühimmatlar
HÜRJET’te kullanılacak mühimmatlar

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HÜRJET’in 1-2 ay içerisinde bütünüyle ortaya çıkacağını, 18 Mart 2023’te ilk uçuşunu, 2025’ten sonra her ay 2 HÜRJET üretimini hedeflediklerini bildirdi. Yerli jet için geri sayım sürerken, HÜRJET’in hangi mühimmatları taşıyacağı da merak konusu oldu. Savunma sanayi uzmanlarına göre, HÜRJET dokuz adet çeşitli yerli ve millî imkânlarla geliştirilen mühimmat kullanabilecek.

Yerli jetin taşıyacağı muhtemel mühimmatlar arasında; yüksek manevra yeteneğine sahip havadan havaya Gökdoğan ve Bozdoğan füzesi, SOM seyir füzesi, Minyatür Bomba, beton delici mühimmat SARB-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK-3), Kanatlı Güdüm Kitleri KGK 83 ve KGK-82 ile ROKETSAN üretimi yüksek hassasiyetli güdüm kiti Teber yer alıyor.

HÜRJET’in özellikleri yenilendi

HÜRJET’in özellikleri yenilendi
HÜRJET’in özellikleri yenilendi

Yenilenen ve yeni açıklanan özellikler şöyle:

– Motorun itki kuvveti 17.000 lbf’ten, 19.200 lbf’e olaçak.

– Azami hız 1.2 Mach’tan, 1.4 Mach’a çıkacak.

– Uçak tam otorite dijital kontrollü uçuş sistemine sahip olması.

– Gelişmiş insan makine arayüzü, F-35 ve MMU için asgari çalışma zamanı sağlayacak.

– Intra & Inter veri linkine sahip olması

– Ve Otonom operasyonlar için APU sistemine sahip olması.

– Tüm bu özellikleriyle T-38 Talon uçaklarının yerini alacak olmasının yanında F-16 uçaklarına da operasyonlarda destek sağlayabilecek ve bununla beraber bir akrobasi uçağı olarak da kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir