HDP : Hafter ile görüştü Mavi Vatan’a karşıyız dedi

HDP : Hafter ile görüştü Mavi Vatan’a karşıyız dedi

Hafter; Amerika, Fransa, Suud Mısır ve BAE’nin başını çektiği geniş bir ittifak tarafından destekleniyor.

Libya’da Türkiye’nin desteklediği güçlere karşı savaşan General Hafter, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyeti ağırladı. Hatimoğulları, Türkiye’nin Mavi Vatan politikasına karşı olduklarını belirterek, “Erdoğan’ın Libya’daki tek taraflı politikasını, özellikle deniz anlaşmasını kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HDP Adana milletvekili Tülay Hatimoğulları öncülüğündeki Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, Libya’da Türkiye’nin desteklediği güçlere karşı savaşan General Hafter ile buluştu: “Mavi Vatan politikasına karşıyız”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet,Türkiye’nin Libya‘daki resmi muhatap kabul ettiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşan isyancı Halife Hafter ile buluştu.

HDP : Hafter ile görüştü Mavi Vatan’a karşıyız dedi
HDP : Hafter ile görüştü Mavi Vatan’a karşıyız dedi

Hafter’in partisi ile 19 Aralık’ta yapılan görüşmede, HDP’lilerin, Türkiye ile Libya arasında imzalanan MEB anlaşmasını reddettiklerini söylediği aktarıldı. HDP yetkililerinin: “Libya’daki deniz anlaşmasını kabul etmiyoruz” dediği belirtildi. Mustakbel Partisi’nin Başkanı Abdulhadi El Huvej’le Huvej ise, “Türkiye’de muhalefet daha da güçleniyor. Biz onlarla aynı doğrultuda fikirler paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD-İsrail cephesi Türkiye’nin Libya ile yaptığı deniz yetki anlaşmasını engellemek için atak yapıyor. Doğu Akdeniz’de dengeleri Türkiye ve bölge ülkeleri lehine değiştiren Libya ile yapılan deniz yetki sınırlandırma anlaşması İsrail’in hedefinde. İsrail’in anlaşmayı bozmak için bölgede çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

İsrail’in özellikle Türkiye’nin son dönemde normalleşme süreci başlattığı Mısır ile ilişkilerine odakladığı kaydediliyor. Bu durumda Türkiye’nin Mısır ile normalleşmede vites yükselterek Libya anlaşmasının belirlendiği çerçevede bir uzlaşma zeminini yaratarak ABD-İsrail cephesine karşı hamle yapması bekleniyor.

HDP DENİZ ANLAŞMASINI KABUL ETMİYORUZ
HDP DENİZ ANLAŞMASINI KABUL ETMİYORUZ

TBMM’de görüşülen Irak, Libya ve Suriye tezkerelerine karşı çıkan HDP, Türkiye’nin terör örgütü PKK ve YPG’ye yönelik operasyonlarıyla ilgili tezkerelere de hayır oyu kullandı.

Libya’da 2011’de dönemin başbakanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından bir türlü siyasi düzen kurulamadı. Ülkenin batısında Trablus’ta yer alan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınıyor ve resmi olarak Libya Hükümeti olarak geçiyor. Türkiye’de Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor. Bayraktar TB-2 SİHA’lar, Türk donanmasının kurduğu hava savunma ağı ve Türk subaylarının eğittiği Libya askerleri, BAE, ABD, Rusya ve Fransa tarafından desteklenen Hafter güçlerine karşı büyük kazanımlar elde etti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile münhasır ekonomik alan antlaşması imzalayarak, Türkiye’nin Mavi Vatan tezine destek verdi. İsyancı General Halife Hafter öncülüğündeki Libya Temsilciler Meclisi ise Tobruk’ta bulunuyor.

LİBYA’DA NELER OLDU

Libya’da 2011’de NATO müdahalesi ile dönemin başbakanı Muammer Kaddafi devrildi ve öldürüldü.

Libya, o tarihten bugüne birleşik bir hükümet kuramadı.

HDP TEZKERELERE HAYIR OYU KULLANMIŞTI
HDP TEZKERELERE HAYIR OYU KULLANMIŞTI

Ülkenin batısında, Trablus’ta yer alan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınıyor ve resmi olarak Libya Hükümeti olarak geçiyor.

İsyancı General Halife Hafter öncülüğündeki Libya Temsilciler Meclisi ise Tobruk’ta kuruldu.

Türkiye, 2020’de Dibeybe Başbakanlığı’ndaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek verdi. Bayraktar TB-2 SİHA’lar, Türk donanmasının kurduğu hava savunma ağı ve Türk subaylarının eğittiği Libya askerleri, BAE, ABD, Rusya ve Fransa tarafından desteklenen Hafter güçlerini geri püskürtmeyi başardı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile münhasır ekonomik alan antlaşması imzalayarak, Türkiye’nin Mavi Vatan tezine destek verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir