Akdenizde’ki Tüm Gemilerinizi geri çekin demişlerdi. C.Erdoğan’dan Net Cevap geldi.!

Akdenizde’ki Tüm Gemilerinizi geri çekin demişlerdi. C.Erdoğan'dan Net Cevap geldi.!

Tüm Gemilerinizi geri çekin demişlerdi. C.Erdoğan’dan Net Cevap

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan (22 Mayıs 2021) KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni’ne canlı bağlantıyla katılarak bundan sonraki yılların en kıritik ve jeopolitik konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Doğu Akdeniz’in yeni düzeni oluşturacak  iki seçenek açıkladı:

1) “Karadeniz’dekine benzer güzel bir haberi de Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine alacağız.’’

2) “Kıbrıs’ta yeni bir oturum süreçleri olacaksa bu, artık iki toplum arasında değil. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Devleti’nin kuruluşuna vesile olan KIBRIS BARIŞ HAREKATI’nın 47 inci yıldönümü merasimlerine katılacak ve doğal gazda ikinci müjde olarak Doğu Akdeniz’de bulunan rezervleri açıklama yapacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı, Doğu Akdeniz denklemini değiştiren kıritik hamleyi 27 Kasım 2019’da yaptı. Libya ile deniz ve bir çok anlaşma yaptı. Bu anlaşma Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tescil edildi. Hakkaniyet ilkesi uyarınca ve global hukuk hükümlerine uygun biçimde düzenlenen anlaşma, iki ülkenin de Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını korumayı amaçlıyordu. B u anlaşmaları her nekadar bazı devletler kabul etmese de Türk gücü karsısında boyun eğmek zorunda kalmıştır. Nitekim Fransa uçak gemisi ile , Mısır savaş gemileri ile Yunan tüm gücü ile karşı çıksa da  Türkiyenin onurlu duruşu karşısında geri atmak zorunda kaldılar.

TÜRKİYE LİBYA ANLAŞMASI
TÜRKİYE LİBYA ANLAŞMASI

Türkiye Doğu Akdeniz’de tek taraflı hareketlere  her daim cevap verdi. Türkiye ve Libya arasındaki yapılan anlaşma, Güney Kıbrıs Rum yönetimi(GKRY)’nin adanın tek sahibi gibi davrananlara  hakkaniyet ilkesine aykırı bir biçimde 2003’ten bu yana deniz yetki alanını sınırlandırmaya yönelik attığı tek taraflı adımlara kuvvetli cevap niteliği taşıyordu. Yunanistan’a tarihi bir cevap verildi. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de “Sevilla haritasıyla” bütünlük bulan tek taraflı hedefleriyle Türkiye’yi 6 mil yani Antalya Körfezi ve çevresinden ibaret dar bir deniz alanına hapsetme planı paçavraya çevrildi. Zira Yunanistan bu hedefine ulaşmış olsaydı Türkiye  Akdeniz de balık bile tutacak  alanımız olmayacaktı.

Fatih ve Barbaros Doğu Akdeniz’de Bayrak Gösterdiği 2010 yılalrından bu güne Fatih ve Barbaros sismik-sondaj gemilerimiz, Girit adası dibine kadar Türkiye’nin kıta sahasında çok büyük  çalışmalar yapmıştır. Harita 2: KKTC’nin hakkı olan, çakışan bölgeler…Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de iki doğal gaz rezervi bulduğu söylüyor. Yerleri ise açıklanmıyor. 20 Temmuz’da Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bu yerlerden bazılarını açıklaması bekleniyoruz. Bu alanın KKTC’nin hakkı olan, Kıbrıs Rumlarının bölgeyi almaya çalışmakta olduğu; ama Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmanın içinde kalan 5. Ve 6. Bölgeler ve Girit adasına yakın bir bölgede olduğu tahmin etmekteyiz. Son olarak Fatih ve Barbaros bu bölgede çok büyük işler yaptı.

Evet. Türkiye’nin bölgede başından bu yana savunduğu “ne hakkımızı yediririz ne de kimsenin hakkına göz dikeriz” yaklaşımı ile bugün ki noktada; hem Doğu Akdeniz denklemini değiştirdi hem de Türk Milletine ait olacak Karadeniz’den sonra Akdeniz’de de doğal gaz yataklarına sahip olmamızı sağlamıştır. Türkiye, Doğu Akdeniz’deki sondaj gemilerini donanma unsurlarıyla da destekleyerek müthiş hamleler yaptı. Açıklanacak yeni Milli Türk kaynakları, enerji denklemine direk olarak büyük etkisi olmasını beklemekteyiz. Özellikle yıllık 50 milyar dolar petrol ithalatı neredeyse son bulacaktır.

Rum ,İSRAİL ,AVRUPA , ABD ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz Planları Suya Düştü Türkiye’nin yapmış olduğu Doğu Akdeniz atakları, Yunanistan’ın İsrail’le birlikte Girit üzerinden denizaltı boru hatlarıyla Avrupa’ya muhtemel gaz nakline yönelik EASTMED PROJESİNİ ve Rumların KKTC’nin hakkı olan bölgelere çökme planları yok etti. Uzunluğu bin 900 km’yi olan EastMed projesi, Türkiye’nin kara sularını da kullanmak hedefindeydi. ARTIK OLMAYACAK. Türkiye, Bölgesel Enerji Merkezi Olacak Türkiye’nin ‘bölgesel bir enerji ticaret merkezi olma hedefi’ doğrultusunda faaliyete başlayan Enerji Borsası (EPİAŞ) piyasa rekabeti ve referans gaz fiyatının ortaya çıkacağı bir platform olmayı öngörülüyor. Bu bağlamda, Karadeniz’den sonra Doğu Akdeniz’de de gaz rezervlerini işleyecek. Türkiye, bölgesel enerji merkezi olmaya emin adımlarla ulaşmaktadır.

Karadeniz’de Son Durum Karadeniz’de bulunan 405 milyar metreküplük doğal gazın çıkarılması için dev bir adım atıldı. Proje kapsamında ilk aşamada 10 kuyunun sondajının tamamlanması amaçlanıyor. Doğalgazı denizin altından karaya ulaştıracak boru hattı çalışmalarına başlandı. Karadeniz açıklarında keşfedilen doğal gaz, Türkiye’nin ithalatını azaltarak elini güçlendirecek. Gazın, milli ülke ekonomisine hızla kazandırılması büyük önem taşıyor. Filyos Limanı’nda bunun için hummalı bir çalışma var. Karadeniz Türk malı gazı, 2023’te Filyos işleme merkezine gelecek. Karadeniz’deki doğal gaz, deniz tabanında 150 km uzunluğunda boru hattı ile karaya ulaşacak. Bu proje, ithalatı azaltacağı gibi önemli bir milli teknoloji hamlesi de olacak. Filyos hem ticari hem lojistik üs olacak. Kanuni sondaj gemisi de Karadeniz’de göreve başladı. Sakarya gaz sahasında ilk faz için 10 kuyunun sondajı ve kuyu tamamlama işlemlerinin bitirilmesi hedefleniyor. İkinci Paradigma: Kıbrıs Türk Devleti

Erdoğan, Kıbrıs Türk Devleti’nin işaretini verdi:‘ ’Ömrü dolmuş formüllerle zaman kaybedilmemeli. Kıbrıs’ta bir çözüm aranıyorsa bunun ham hayaller değil, sahadaki gerçekler üzerine inşa edilmesi şarttır. Bu iki toplum arasında değil iki devlet arasında yürütülmelidir. Her iki devletin nasıl işbirliği yapabileceği belirlenmelidir. İki devletli çözümü reddetmek KKTC’nin bağımsızlığını reddetmek demektir. Ne bizim ne de KKTC’nin böyle bir adaletsizliğe rızası yoktur. Bilhassa Kıbrıs Türk’ünün Doğu Akdeniz’deki enerjilerdeki haklarının yenilmesine asla izin verilmeyecektir.’ ’Hatırlayalım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 30 Mart 2021’de toplanan Milli Güvenlik Kurulu KIBRIS KONUSUNDA STRATEJİK BİR KARAR ALDI.

Bu karar şöyle ifade edildi: “KIBRIS meselesinde önümüzdeki günlerde yarım asırdır netice vermeyen ve TÜRK VARLIĞINI YOK SAYAN YAKLAŞIMLARIN YERİNE ADADAKİ GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURAN VE HAKKANİYETİ ESAS ALAN KAPSAMLI VE KALICI ÇÖZÜMLERİN BAĞIMSIZ İKİ DEVLET TEMELİNDE GÜNDEME ALINMASI HUSUSU VAZGEÇİLMEZDİR.”İngiltere’den sürpriz çıkış olmuştu.26 Mart 2021 günü, İngiltere’nin, Kıbrıs gelişmelerinde bizzat yönetmiş eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ezber bozan açıklamalar yaptı:“Kıbrıslı Rumlar 1960’ta uygulanabilecek bir anlaşmayı ihlal etti. Yunanistan’ da 1974’te Ada’da Enosis gerçekleştirmeye çalıştı. Bunun sonucu Kıbrıslı Türklere karşı inanılmaz bir katliam yapıldı. AB’nin yapmış olduğu en büyük yanlış, bölünmüş bir Kıbrıs’ın AB’ye tek bir toplum olarak üye olmasına izin vermekti ki buna izin verdiğim için kendime çok kızıyorum. O günden beri de ortaya çok fazla sorun çıkıyor.”

Straw, şöyle devam etti:“İngiltere’de de iki devletli bir çözüm anlamında çalışmalar yapılması gerekmektedir. İngiltere, bu noktada önemli bir role sahiptir. Kıbrıs’ta imza sahibi bir devlettir. İngiltere’nin, Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm için Washington’u da yanına alması gerekmektedir.” Bu yazımızda Türkiye hedeflerine adım adım ilerlemekte ve hedeflerine ulaşmakta.

BU HABERİMİZİ BEĞENDİYSENİZ SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNEDE BURAYI TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ  https://yerlisilahsanayii.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir