Gabar Dağı’ndan 14 kuyudan günde 5 bin varil petrol fışkırdı

Gabar Dağı'ndan 14 kuyudan günde 5 bin varil petrol fışkırdı

ŞIRNAK Gaber Dağı’ndan petrol fışkırıyor. Şu ana kadar Gabar Dağı’nda 14 petrol kuyusu açıldı. Bu petrol kuyularından günde 5 bin varil petrol çıkarılıyor.

ŞIRNAK’ta Gabar Dağı’nın terörden arındırılmasının ardından yapılan aramalarda adeta petrol fışkırdı. Adını şehit bomba imha uzmanı Esma Çevik’ten alan bölgede 2019 yılında petrol arama çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 2020 yılında petrol buldu.

Bölgede şu an günlük 5 bin varil petrol üretimi yapıldığı aktaran Bilgin, bunun değerinin 400 bin dolar olduğunu belirtti. Sözlerini sürdüren Bilgin, “Önümüzdeki yıl bölgede toplam 20 kuyuya çıkacağız” ifadelerini kullandı. Çıkarılan petrol miktarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılının ilk müjdesi olarak açıklaması bekleniyor.

Gabar Dağı'ndan 14 kuyudan günde 5 bin varil petrol fışkırdı
Gabar Dağı’ndan 14 kuyudan günde 5 bin varil petrol fışkırdı

14 kuyudan petrol fışkırdı

Petrol sahasındaki 14 kuyuda çalışmalar devam ederken, ortalama günlük 5 bin varil petrol üretimi yapılıyor. Artan kuyu sayısı ile birlikte günlük üretimin 10 bin varilin üzerine çıkması bekleniyor.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL 20 KUYU AÇACAĞIZ”

Gabar’daki mevcut petrol sahasında daha önce açıkladıkları bir keşfi geliştirdiklerini belirten Bilgin, “Saha geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında bu yıl orada 10 kuyu açmayı planladık. Bu keşif de onlarla ilgili bir çalışma. Sahada her yaptığımız faaliyet, bize olumlu sonuçlar getiriyor. Rezerv değerlendirmesini sürekli güncelliyoruz. Orada çok ciddi bir üretilebilir rezerv var. İki türlü rezerv vardır: ‘Brüt rezerv’ dediğimiz, yerinde gaz veya yerinde petrol var, bir de onun ne kadar üretilebildiği var. Kritik olan üretilebilir olan rezervdir. Önümüzdeki yıl bölgede toplam 20 kuyuya çıkacağız. Şu anda orada günlük 5 bin varil üretiyoruz” dedi.

Köylüler petrole çok sevindi

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede bulunan petrolden dolayı sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde bulunan petrolün hem bölgeye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Köy sakinlerinden Hakan Vural şunları anlattı:
-“Bundan 3 yıl önce Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada petrol çıkacağına. Zamanla gelen büyük makineler, gelen ekipmanlar, burada yapılan sağlıklı ve itinalı çalışmalardan dolayı 3 yıl gibi kısa bir sürede çok güzel ve kaliteli bir petrol çıktı.

Gabar da Kuyusu sayısı 80'e çıkacak
Gabar da Kuyusu sayısı 80’e çıkacak

Gabar da Kuyusu sayısı 80’e çıkacak

-Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi faal ve hizmet veriyor. İnşallah yakında 80’a kadar çıkacak kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz için, ilimizin kalkınması için, ülkemizin bekası için çok güzel bir proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin ne kadar büyük olduğunu, süper bir güç olduğunu bir daha öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir