Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor

Filipin Türkiye’den sipariş verdiği 6 adet T129 ATAK helikopteri

Filipinler’in ilk T129 ATAK helikopterleri Aralık ayında teslim edilecek. Açıklama Filipinler tarafından yapıldı.

Filipin Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Allen Paredes tarafından yapılan açıklamalarda  Filipin Türkiye’den sipariş verdiği 6 adet T129 ATAK helikopterin ilk parti teslimatları gelecek ay içerisinde yapılacağını açıkladı.

Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor
Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor

280 milyon ABD Doları bedeli ile 6 adet ATAK helikopterinin satışının gerçekleştiği Filipinler, Türkiye’nin ardından ATAK helikopterlerini kullanmaya başlayan ilk yabancı ülke oluyor.

ABD’nin ihracat izni  vermeme sebebi ile donmuş halde bekleyen Filipinler T129 ATAK Programı, söz konusu izinin çıkmasıyla hız kazandı. Merhum TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR tarafından geçtiğimiz haftada yaptığı açıklamada; ABD’nin, Filipinler’e ATAK ihracatı yapılması için gerekli ihracat izinlerin verildiğini bildirdi.

Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor
Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor

T129 ATAK Helikopteri VE Özellikleri

T129 ATAK; 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 16 adet Roketsan CİRİT Füzesi, 8 adet L-UMTAS veya UMTAS Füzesi, 8 adet Stinger Füzesi veya 76 adet 70 milimetrelik roketle taşıyabilmektedir.

Helikopter gücünü, her biri 1.373 shp’lik iki adet LHTEC-CTS800-4A Turboşaft Motordan alıyor. Azami 281 km/sa hıza ulaşabilen helikopter; 3 saat havada kalma süresi ile , 537 kilometre menzile ve 15.000ft irtifa gücü vardır.

Filipinler’e ilaveten Türkiye, kardeş Pakistan ile de T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatına yönelik bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, kabul görmesi  için  şu anda ABD’nin ihracat iznini beklemektedir. Eğer ABD söz konusu izni vermez ise Pakistan, Çin’den helikopter tedarik edebilir. Bu da NATO’nun değerleriyle zıtlaşan bir durum.

Türkiye Filipine ATAK helikopteri satması durumunda teknik , güncelleme , tamir bakım , silah sistemleri de başta olmak üzere kapsamlı bir paket şeklinde sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir