Fatih Gemisi Amasra-2’de yeni sondaja başladı

Fatih Gemisi Amasra-2'de yeni sondaja başladı

Türkiye’nin enerji çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ortaya koyduğu Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında 2018 yılı başında envantere kattığı, derin denizlerde sondaj yapabilme becerisine sahip ilk sondaj gemisi “Fatih”, Amasra-1, Tuna-1 ve Çaycuma-1 kuyularındaki keşiflerinden sonra yeni tespit kuyusu Amasra-2’de sondaja başladı.

Fatih Gemisi yeni sondaja başladı
Fatih Gemisi yeni sondaja başladı

Türkiye’nin ilk derin sondaj gemisi Fatih, yeni kuyuda yeni sondaja başladı. TPAO, Fatih Sondaj Gemisi‘nin Sakarya Gaz Sahası’nda

Fatih Sondaj Gemisi Amasra 2’de yeni sondaj yapmaya başladı.

Yapılan açıklama şöyle:
Keşfin Fatih’i, Amasra-2’de! Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Amasra-2’de sondaja başladı. Türkiye’nin enerjisi için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

“Karadeniz gazı 30 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak büyüklükte”

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün katıldığı programda doğalgaz rezervine değindi.

Dönmez’in açıklamalarında:

Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hedefinin en öneli argümanlarından birisi yerli gazımız olacak. Karadeniz gazı şu anki yaklaşık rezerviyle 30 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak büyüklükte hamdolsun. Yeni keşiflerle inşallah bu süre daha da uzayacak.

Biz buna inanıyoruz.Karadeniz’de deniz tabanına yerleştirilecek toplam 42 ünitenin 33’ünü deniz tabanına indirdik.
Denizden gelecek gazı karada işleyecek Doğalgaz İşleme Tesisimizin inşaatının da yüzde 90’ını tamamladık. Tesisin devreye alınması için gerekli fonksiyon testlerine de aşama aşama başlıyoruz.

Fatih Sondaj Gemisi Amasra 2'de yeni sondaj yapmaya başladı.
Fatih Sondaj Gemisi Amasra 2’de yeni sondaj yapmaya başladı.

6 GEMİLİK DEV TAKIM

Türkiye 6 gemilik dev takımı ile denizlerde tespit çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye bugün Fatih, Kanuni, Yavuz ve Abdülhamid Han olmak üzere 4’ü sondaj, Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis olmak üzere de 2’si sismik araştırma gemisinden oluşan 6 gemilik dev bir hidrokarbon keşif filosuna sahip bulunuyor.

Türkiye enerjideki bu filosuyla dünyanın hidrokarbon arama ve çıkarma kabiliyetine sahip 5 ülkesinden biri olarak ön plana çıkıyor.

TPAO’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Keşfin Fatih’i, Amasra-2’de! Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Amasra-2’de sondaja başladı. Türkiye’nin enerjisi için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisi olan Fatih, 2017’de TPAO envanterine katılmıştı.

One thought on “Fatih Gemisi Amasra-2’de yeni sondaja başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir