F-16’lar hayal oldu ABD’den Türkiye’ye 2 şart…

F-16'lar hayal oldu ABD'den Türkiye'ye 2 şart...

ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakmasına karşı harekete geçen Yunan lobisine bağlı ABD’li siyasetçilerin sunduğu yasa değişikliği önerisi, Temsilciler Meclisi komitesinde kabul edildi. Söz konusu düşmanca öneriye göre ABD yönetiminin, Türkiye’ye F-16 satışı için iki şartı yerine getirmek zorunda.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı, ABD siyasetinde de hararetli tartışmalara yol açıyor. Türkiye’nin geçen ay Finlandiya ile İsveç‘in NATO üyeliğine itirazlarını geri çekmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye F-16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve “Hatırlayacağınız üzere aralık ayında Türkiye’ye F-16 satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun tersi çıkarımıza olmaz” demişti.

YUNANİSTAN RAHATSIZ OLDU

Biden’ın bu açıklamaları Ankara’da memnuniyetle karşılanırken Atina’da tepkiye yol açmış, Yunan lobisine bağlı ABD’li siyasetçiler de olası bir F-16 satışını engellemek için harekete geçmişti.

F-16 alımında son durum nedir ?
F-16 alımında son durum nedir ?

DEĞİŞİKLİK TALEBİ KABUL EDİLDİ

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD‘deki Yunan lobisinden siyasetçiler Chris Pappas, Dina Titus, Carolyn Maloney, Charlie Crist ve John Sarbanes imzasıyla hazırlanan ve NDAA olarak da bilinen Ulusal Güvenlik Yetki Yasası’na yönelik değişiklik talebinin dün oylandığını duyurdu. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, oylamada Türkiye’ye F-16 satışının belirli koşullara bağlanmasını öngören değişiklik talebini kabul etti.

SATIŞ İÇİN 2 ŞART SUNDULAR

Bu değişiklik talebinde, “ABD Başkanı Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışının ABD‘nin ulusal çıkarına olduğunu onaylaması” ve “F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerindeki uçuşlarda kullanılmaması için somut adımlar atılması” şartları yer alıyor.

Öte yandan değişiklik talebine göre, ABD Başkanı satışın ABD’nin ulusal güvenliği açısından çok önemli olduğunu kanıtlarıyla ortaya koyarsa ve ABD silahlarının başka bir NATO ülkesine karşı kullanılmayacağı konusunda özel önlemler alınırsa bu koşullar geçersiz olacak. Yasa değişikliği talebinin Temsilciler Meclisi genel kurulunda da kısa süre içinde ele alınması bekleniyor.

Kongre üyelerinden Biden’a F-16 mektubu

Öte yandan ABD’li Demokrat Senatör Frank Pallone, 35 Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörle birlikte bir mektup kaleme alarak Başkan Joe Biden’dan Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışı ve modernize edilmesi kararından vazgeçilmesini istedi.

Pallone mektubun bir kopyasını Twitter’dan da yayınlayarak, “Erdoğan‘ın istikrarı bozan eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye’nin ordusunu desteklememeliyiz” dedi.

Mektupta, “Bu satışın reddedilmesini şiddetle istedik çünkü bu, Türkiye’nin ABD ve NATO’ya yönelik ittifak taahhütlerini ve rejiminin yurtiçinde ve yurtdışında işlemeye devam ettiği geniş insan hakları ihlallerini görmezden geldiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ödüllendirecek” ifadeleri yer aldı.

ABD’den f-16 Yeşil Işık Ve S-400 bildirisi: Türkiye gereken bedeli ödedi
ABD’den f-16 Yeşil Işık Ve S-400 bildirisi: Türkiye gereken bedeli ödedi

Mektupta ayrıca, “Amerikan gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye’ye satışı, Erdoğan’ı aniden iyi bir müttefik olmaya teşvik etmeyecek. Büyük olasılıkla, bu silahlar bölgede daha fazla ölüme ve yıkıma yol açacaktır. Mesela, NATO ittifakını baltalama çabalarını ödüllendirmeye devam edersek Erdoğan’ın davranışını değiştirmeyeceğini gösteriyor. ABD, Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye’nin ordusuna daha fazla destek vermemelidir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir