F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak

F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak

Amerikan ordusu 20 yıldır uçaklara lazer topu takmak istiyor. Ancak lazer silahları şimdiye kadar çok ağırdı ve çok enerji tüketiyordu. Bu yüzden dev Boeing 747 kargo uçaklarına takılan ilk lazer silahları hantal oldukları ve yavaş çalıştıkları için emekliye ayrıldı. Ancak bu test aşamasıydı.

Şimdi General Atomics şirketi süpersonik bombardıman uçaklarına takılabilecek kadar küçük olan 150 kilowattlık sıvı lazer topları geliştirdi. HELLADS adı verilen kimyasal lazer silahı Yıldız Savaşları’ndaki turbolazerler kadar hızlı çalışıyor.

ABD merkezli savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin, ilk LANCE havadan lazer sistemini ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’na (AFRL) teslim ettiğini duyurdu. LANCE, F-16 ve F-35 başta olmak üzere savaş uçaklarına monte edilmesi amaçlanan, füzeleri ve hafif uçakları vurabilen, savaş uçaklarına monte edilen pod sistem olarak öne çıkıyor. ABD Hava Kuvvetleri (USAF) uçaklarında doğrudan enerji silahları geliştirmeye yönelik SHiELD girişiminin bir parçası olarak LANCE projesi 2017’den beri geliştirilmekte. Dünyanın önde gelen havacılık fuarlarından olan Londra’daki Farnborough Air Show’un açılışı öncesi Lockheed Martin, LANCE sistemini AFRL’ye teslim ettiğini duyurdu.

F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak
F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak

Lockheed Martin İş Geliştirme Direktörü Tyler Griffin gazetecilere verdiği demeçte, “Lockheed Martin’in bugüne kadar ürettiği kendi güç sınıfının en küçük, en hafif, yüksek enerjili lazeri” dedi. LANCE sisteminin ne zaman aktif atış testlerine başlayacağı ise açıklanmadı. 2017’de sözleşmeyi aldı AFRL, yüksek güçlü fiber lazerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi için Lockheed Martin’e 2017 yılında 26.3 milyon dolarlık sözleşme verdi. AFRL, lazeri ilk olarak 2021 yılına kadar bir taktik savaş uçağında test etmeyi planlıyordu. Lockheed Martin, lazer silah sistemleri geliştirme konusunda 40 yıldan fazla bir tecrübeye sahip.

TÜRKİYENİN LAZER TEKNOLOJİSİ…

F-16 SAVAŞ UÇAĞI NE TAŞIYOR?

Doğrulamanın ardından söz konusu teslimat, ‘USAF’a teslim edilen ilk savaş uçağı için lazer silahı‘ oldu.

Breaking Defense’te yer alan başka bir habere göre, Lockheed Martin LANCE yüksek enerjili lazer silahını bu yıl USAF’a teslim etti. Silahın yeni alıcısının, ‘hava, uzay ve siber uzayda yeni teknolojileri geliştirmek ve entegre etmekle görevli ‘Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) olduğu belirtildi.

Paylaşılan tasarımda F-16 savaş uçağına entegre edilmiş olarak görünen silahla ilgili merak artarken, Lockheed yöneticisi Tyler Griffin daha önce gazetecilere LANCE’nin “Lockheed Martin’in bugüne kadar ürettiği güç sınıfının en küçük, en hafif, yüksek enerjili lazeri.” olduğunu söylemişti.

F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak
F-16’lar artık 150 kilowattlık Lazerle vuracak

Griffin, LANCE’nin Lockheed’in ABD ordusu için ürettiği bir önceki enerji silahının “altıda biri boyutunda” olduğunu belirtti. Daha önceki lazer, Robust Electric Laser Initiative programı kapsamında geliştirilmiş ve 60 kilovat sınıfında bir enerji çıkışına sahipti.

LANCE’nin ne tür bir güç üretebileceği henüz bilinmese de, muhtemelen 150 kilovatın altında olacağı yönünde görüşler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir