ERALP Erken İhbar Radarı için yeni siparişler verildi

ERALP Erken İhbar Radarı için yeni siparişler verildi

450+ kilometre menzilli “Milli Uzun Menzilli Hava Arama Radarı ERALP

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın isterlerine göre tasarlanan ERALP Hava Arama Radarı, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından, “Fark edilmeden fark etmek, vurulmadan vurmak” sözüyle ifade edilmişti.

ASELSAN tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 20.06.2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye ilişkin sözleşme değişikliği yapılmıştır.

ERALP Erken İhbar Radarı için yeni siparişler verildi
ERALP Erken İhbar Radarı için yeni siparişler verildi

İlgili sözleşmeye ek olarak ASELSAN’a toplam 976.500.000,-Türk Lirası ve 97.000.000,-ABD Doları bedeli ile Radar tedariki siparişi verilmiştir. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2025-2030 yılları arasında gerçekleşecektir. ifadelerine yer verildi.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki mevcut Fransız üretimi radarların yerini alarak radar mevzilerinde kullanıma alınacak olan ve zaman içerisinde “ERALP” adını alan EİRS’lerden, 20’den fazla tedarik edileceği açıklanmıştı.

Ayrıca geçen zaman zarfında SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’nin arama radarı olarak da ERALP EİRS üzerinden UMAR Radarı geliştirildi. Dolayısı ile yeni sözleşme kapsamında, ERALP’a ilaveten UMAR radarı tedariki de gerçekleştirilebilir.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, EİRS ile ilgili olarak “Teslim etmek üzereyiz, son testler yapılıyor. Ben de bizzat gördüm, inceledim. Güzel bir yerli ve milli, çok kullanılacak envantere de çok sayıda girecek bir radarımız olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.” açıklamasında bulunmuştu.

Edindiğimiz bilgilere göre ERALP Radarı, kabul testleri kapsamında bir radar mevzisine halihazırda konuşlandırılmış durumda.

Erken İhbar Radarı Sistemi (EİRS)

EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radardır.

EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra Balistik Füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA’lı (Stealth) hedeflerin (F-35, Su-57, F-22, B2) uzun menzilden tespit ve takibini sağlayan, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahip bir radar sistemidir.

Erken İhbar Radarı Sistemi (EİRS)
Erken İhbar Radarı Sistemi (EİRS)

Sistem, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir.

Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS’in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir.

EİRS Projesi, Taşınabilir EİRS (TEİRS) ve Sabit EİRS (SEİRS) olmak üzere 2 konfigürasyona sahiptir. İlk aşamada dört adet Taşınabilir Erken İhbar Radarı Sistemi (TEİRS) tedarik edilecek olup, ilerleyen aşamalarda 18 adet Sabit Erken İhbar Radarı (SEİRS) siparişi verilecektir.

ERALP Erken İhbar Radar Sistemi

Milli imkanlarla geliştirilen ERALP ’in, tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunuyor. ERALP’i oluşturan radar, haberleşme/komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınıyor.

Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan ERALPin, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmuyor.

Radar mevcut radar ağlarına bağlanarak AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya Radyo-Link’ler üzerinden paylaşabiliyor.

ERALP Erken İhbar Radar Sistemi
ERALP Erken İhbar Radar Sistemi

Radar, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer ERALP’ler ile veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir.

Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edildi. ERALP’in sahip olduğu AESA mimarisi ve modüler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını destekliyor.

Geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan hüzme karartma, düşük yan hüzme seviyelerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine de sahiptir.

Operasyonel ve Taktik Özellikler

• Bant Tipi: S-Bant
• Menzil: 450km +
• 10 Ton Sınıfı Taktik Tekerlekli Araçlar ile Taşınabilme
• C130/A400M ile Taşınabilme
• 7/24 Çalışma
• 30 Dakika Kurulum ve Toplanma Süresi
• Rüzgar Enerji Santrallerinin Olumsuz Etkilerine Karşı Özel Algoritmalar

Tespit Edilebilecek Hedef Tipleri:

• Hava-Hava ve Hava-Yer Füzeleri
• Seyir Füzeleri
• Balistik Füzeler
• Anti-Radyasyon Silahları
• Düşük RKA’lı (Stealth) Uçaklar ve İHA’lar
• Helikopterler vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir