Enerjide yeni çağ! Geleceğin petrolünde lityum seri üretim için geri sayıma başladı

Geleceğin petrolünde seri üretim için geri sayım başladı

Enerjide Geleceğin petrolünde lityum seri üretim için geri sayıma başladı

Geleceğin petrolü olarak bilinen yada beyaz altını olarak bilinen lityumun önemi gelişen teknolojilerle birlikte artmaya devam etmekte. ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, ‘2022 yılının ilk yarısında pil seri üretiminin başlamasını beklediğimiz bu tesise yönelik çalışmalarımız, odağımızdaki ana faaliyeti oluşturdu. Kısa zamanda  bu yatırımın yapılması, ciddi bir emekle mümkün olabildi. Yeni ticari bataryaların yanı sıra ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan ürünlerine yönelik yüksek teknolojili batarya tasarım projelerine başlandı ve burada da çok önemli bir yol alındı. Bu bataryalar, ülkemizin kritik savunma sistemlerinin yerli ve milli olarak üretilmesine çok önemli katkılar sağlayacaktır. ASPİLSAN Enerji olarak pil üretimini yerli ve milli olarak yapma konusunda çok önemli bir yol katettik’ dedi.

Geleceğin petrolünde seri üretim için geri sayım başladı
Geleceğin petrolünde seri üretim için geri sayım başladı

Özsoy, yaptığı yazılı açıklamada, gerek salgının gerekse ekonomik sıkıntıların pek çok şirket gibi kendilerini de etkilediğini ancak bunlara rağmen 2021 yılında büyümeye devam edildiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının desteğiyle sürdürdükleri lityum iyon pil üretim tesisi yatırımının, dönüşüm ve büyüme anlamında 2021 yılında ASPİLSAN Enerji’nin en önemli konusu olduğunu belirten Özsoy, projenin Türkiye açısından stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Tüm dikkatlerini bu projeye verdiklerini vurgulayan Özsoy, şunları söyledi:

“2022 yılının ilk yarısında pil seri üretiminin başlamasını beklediğimiz bu tesise yönelik çalışmalar ana konumuz oldu dedi. Kısa bir sürede bu yatırımın yapılması, ciddi bir emekle mümkün olabildi. Yeni ticari bataryaların yanı sıra ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan ürünlerine yönelik yüksek teknolojili batarya tasarım projelerine başladık ve burada da önemli bir yol alındı. Bu bataryalar, ülkemizin kritik savunma sistemlerinin yerli ve milli olarak üretilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olarak öncelikli amacımız, Türk Silahlı Kuvvetlerinin pil ve batarya konusundaki ihtiyaçlarını karşılamaktır dedi. Buna karşın pil teknolojisindeki gelişmeler ve batarya sistemleri artık hayatın tamamında yer alıyor. ASPİLSAN Enerji olarak pil üretimini yerli ve milli olarak yapma konusunda çok önemli bir aşamayı geçmiş oldu. Bu kapsamda öncelikle tüm sektörlerin ihtiyaçlarını anlamayı ve onlarla beraber çözümler üretmeyi planlıyor. Bu sayede bir yandan üreteceğimiz pilin yerlilik oranını artırırken, ülkemizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlarla ve ihracat ile de de cari açığı azaltmayı hedeflenmekte.”

Geleceğin petrolünde seri üretim için geri sayım başladı
Geleceğin petrolünde seri üretim için geri sayım başladı

– ASPİLSAN AR-GE MERKEZLERİ ÇALIŞIYOR

Ankara AR-GE merkezinde hem pil geliştirme ve tasarlama yeteneğine sahip hem de ham madde üreticilerine destek verecek bir altyapının kurulumunu tamamladıklarını anlatan Özsoy, Türkiye’nin pil çalışmalarında üs olacak bu merkezde, pil üretimi ve geliştirilmesine yönelik her türlü testle ilgili tüm paydaşlara hizmet verdiklerini söyledi.

İstanbul AR-GE merkezinin de bu yıl hidrojen ve yakıt pili konusundaki çalışmalarının ilk prototiplerini yaptığını ve bunları SAHA EXPO’da kamuoyuna sunduklarını hatırlatan Özsoy, bu çalışmaların öneminin Paris Sözleşmesi’nin imzalanmasından sonra daha da belirginleştiğini bildirdi.

Özsoy, bu yıl çeşitli raylı sistem akülerini yerlileştirerek önemli bir pazara giriş yaptıklarını, Türkiye’de yapılan metro ve tren yatırımlarına paralel raylı sistem bataryaları alanındaki yatırımların bu yıl sonucunu aldıklarını ve ilk yerli raylı sistem aküleri işletmelere sağladıklarını ifade etti.

ASPİLSAN Enerji’nin istihdam açısından 2021’de yüzde 100’ün üzerinde büyüdüğünü kaydeden Özsoy, yıl başında 100 civarında olan çalışan sayısının, yıl sonunda 235’ere ulaştığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir