Milli Denizaltımız İçin Kritik Adım Atıldı! Test İstasyonları Da Yerlileşiyor

Test İstasyonları Yer Ve Milli Oluyor

Türkiye sadece silah üreticisi değil aynı zamanda ürettiği silahların da kullanılacağı platformları  üreten bir ülke haline gelidi. TÜBİTAK SAGE imzalı DATA test istasyonlarının yerli ve milli olmasını  sağlarken, önemli  bilgilerin de yabancı ülkelerle paylaşılmasının da önüne geçilecek.

ORKA TORPİDO
ORKA TORPİDO

 TÜBİTAK SAGE’nin kamuoyuyla paylaştığı bir haber de Türkiye’nin gemi savar füzeleri ve  milli denizaltı inşası süreçlerini önemli bir kabiliyet kazandığını göstermesi açısından çok önemliydi.

DATA’nın tek faydası bu mu? Bu soru Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan’a soruldu.

TÜRKİYE ‘ANAHTAR TESLİM’ BİR ÜRETİCİ OLUCAK

DATA ile deniz altılarımıza  yönelik şekillenen  silahlarımızın  denizaltı ile birebir şekilde test edilebilmesi artık mümkün. Erkan bu gelişmenin denizaltı tasarımı konularında da etki sağlayacağı üzerinde söylüyor. Konunun detaylarına girmeden önce daha genel bir şekilde başlıyor anlatmaya.

“Ülkemiz artık sadece bir silah üreticisi değil aynı zamanda bu silahların kullanılacağı platformları da üreten  deneyen test eden bir ülke olarak ‘anahtar teslim bir sistem üreticisi’ oluyor.” cümlesiyle özetliyor süreci. Türkiye’nin ürettiği her türlü silahı denemek ve eksik yönlerini iyileştirmek için söz konusu test sistemlerinin önemine dikkat çekiyor çünkü  dolaylı ambargolar yerli ve milli silahlarımızı test dahi edemeğimiz dış ülkelerde ülkemiz için bu süreç son derece önemlidir.

akya torpido
akya torpido

SON DERECE STRATEJİK VE SATIŞLARI KISITLI ÜRÜNLER

Erkan’a göre Ankara’nın kafasındaki yol haritasında teknolojik test sistemlerinin de milli olarak geliştirilmesi var.

Ardından konuyu torpidolara getiriyor ve bu ürün grubunun çok yüksek teknoloji içerdiğinin altını çiziyor. Erkan’ın anlattıklarından, torpidoların da denizaltılarla birlikte ‘stratejik silahlar’ olarak kabul edildiğini öğreniyoruz.

Deniz altından atılan füzelerin gizlilik içerisinde nerede, ne zaman ateşleneceği bilinmeyen oldukça tehlikeli ve önemli sistemler olduğunun altını çiziyor Erkan ve devam ediyor:

“Dünyada pek çok ülkede bu gelişmiş stratejik sistemlerin satışında dahi kısıtlamalar uygulanıyor. Bu derece stratejik bir ürünü geliştirmeyi başaran ülkemiz, TÜBİTAK SAGE imzalı DATA altyapısı sayesinde ürünlerini çok daha ucuza ve en önemlisi güvenli olarak ölçme/test etme imkanına sahip oldu.”

 

DATA olarak adlandırılan Denizaltı Test Altyapısı ile envantere girecek güdümlü mermilerin denizaltından atışı test edilebilecek. Ayrıca sualtı test düzeneği ile Sub-Atmaca güdümlü gemisavar füzesi gibi mühimmatların denizaltına entegrasyonu öncesinde test ve fizibilitesi yapılacak.

Her ne kadar konuya yabancı olanlar için biraz karışık gibi dursa da aslında bu gelişme oldukça önemli. Söz konusu alanlarda test için geçmiş yıllarda yurt dışından destek alan Türkiye, deneyeceği ürünlerle ilgili bilgileri teste ev sahipliği yapacak ülkelerle paylaşmak durumunda kalıyordu.

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre milli denizaltı için oldukça zorlu bir çalışma süreci geçiren Ankara, DATA ile bilgilerin Türkiye dışına çıkmaması konusunda göz alıcı bir kabiliyete kavuşmuş oldu.

ÜLKEMİZİN ARTIK  ‘İZİN ALMA’ DÖNEMİ SON ERDİ

Yeni gelinen düzey  ile  ilgili de “Özellikle denizaltılarını  modernizasyon projemiz ile şimdi farklı bir süreç yaşanıyor. Kendi denizaltı savaş yönetim sistemi ve yerli atış sistemlerimiz sayesinde Almanlardan herhangi bir izin veya bilgi paylaşımı yapmadan bunu başarabiliyoruz” diyor.

AKYA VE GEZGİN’İN DENEME ATIŞLARINI DATA İLE YAPABİLİRİZ

“DATA sayesinde denizaltıyı yormadan farklı manevra derinlik ve açılarda denemelerimizi yapabileceğiz. Bu imkanı ulaşmamız  sayesinde yakın zamanda  AKYA torpidolarımız, denizaltından atılan ATMACA füzelerinin ve yakın zamanda GEZGİN füzelerinin deneme atışlarını yapabileceğiz.

Bu silahlarımızı denemek çok önemli. Ancak gözlerden kaçmaması gereken bir husus daha var. Her test kendi içerisinde bir dizi veri oluşturur. Sizin ürettiğiniz füzelerin teknik verileri, hangi durumda ne gibi  bir sonuç verdiği  çok farklı alanlarda elinizde veriler oluşur. Eğer siz bu testleri yurt dışında yaparsanız, bu teknolojik veriler haliyle o ülkenin de veri tabanına işlenir bu ülkemiz için son derece  sıkıntılı sorun olabilir.

TÜBİTAK SAGE’nin DATA’sı Türkiye’yi bu riskten de kurtaracak ve testler sırasında elde edilen verilen ülkemizde kalacağı için bu teknolojieri üretmek geliştirmek ve yerli imkanlarla test etmek silah üretmek kadar önemli olduğunu belirtmeliyim.

MİLLİ DENİZALTI PROJEMİZ İÇİN KİLOMETRE TAŞI…

DATA’yı tam anlamıyla denizaltı içindeki torpido atış sisteminin simülasyonuna benzetiyor ve “Üzerine denizaltı konulmamış bir torpido odası olarak düşünün. Türkiye daha önce ‘Section 50’ adındaki denizaltının en zorlu kısmının inşasını başarmıştı. Şu anda o inşa edilen kısmın içinin donatılmasıyla ilgili çok önemli bir kısmı önce test istasyonu olarak görüyoruz. Bu sistemi şimdilik test için kullanacak olsak da gelecekte denizaltı atış sistemi olarak dahi kullanılabilir” diyor.

ANKARA ÜSTÜ KAPALI  AMBARGOLARDAN BİR BİR KURTULUYOR

Bu gelişmelerin nihai olarak savunma sanayimizdeki  üstü kapalı  ambargolardan kurtulmak için de bir bir  kilometre taşı olduğunu etmekteyiz.

“Son zamanlarda ülkemizde üretilen test alt yapısı geliştikçe kiritk tüm silah sistemlerini yerli imkanlarla denemekteyiz. Test atışı için Türkiye kendi çözümünü üretti. Ülkemiz  ambargo konusunda işler genelde şöyle oluyor; örneğin Almanlar size önce ambargo uygular. Daha sonra sizin o silahı kendinizin üretmeye başladığını gördüğünde  ‘Ambargoyu kaldırdık, isterseniz size hemen eskisinden çok daha ucuza satabiliriz’ der. Milli denizaltı projesinde bu süreçle karşılaşaçağımıza  inanıyorum.

Özellikle şu anda deniz altı projelerinde neredeyse tüm sistemleri yerli olarak yapma kabiliyetine erişmiş bulunuyoruz. Tek eksiğimiz havadan bağımsız tahrik sistemlerinde bu konudada başarıya ulaşınca erngellemelerin hiçbir hükmü kalmayacak .

BU YAZIMI BEĞENDİYSENİZ DİĞER YAZILARIMIZA https://yerlisilahsanayii.com/ BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir