Dearsan Tarafından Geliştirilen SİDA Yakında Mavi Vatan’la Kavuşacak

Dearsan tarafından geliştirilen SİDA

Dearsan Yapımı SİDA Mavi Vatanla Buluşuyor

Dearsan’dan,  SİDA (Silahlı İnsansız Deniz Aracı) projesinde son aşamaya gelindiğini söyledi. Yapılan açıklamalarda: “Dearsan olarak mimari çalışmaları firmamızın kendi kodrosun’da  tamamlanan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) çok kısa bir zaman sonra ait olduğu yere, mavi sulara kavuşacak.” dedi.

Dearsan tarafından geliştirilen SİDA
Dearsan tarafından geliştirilen SİDA

Bu gelişmeler ile birlikte METEKSAN ve ARES Tersanesi ile ASELSAN-Sefine Tersanesi ortaklığından sonra Dearsan, Türkiye’deki Silahlı İnsansız Deniz Araçları projelerinde çalışma yapan3. firma olacak.

SİDA’ların hızı konusunda “Son istenilene  göre 60 knot hıza kadar çıkacak” açıklamalarında bulundu. Dearsan tasarladığı SİDA’ların savaş gemilerine de konuşlanabilecek olup mobil araçlardan, karargâhlardan, komuta merkezlerinden ve yüzer platformlardan uzaktan yanı uydu üzerinden’de kontrol edileceğini açıkladı.

Görev tanımı konusunda yapılan açıklamalarda ise: “Keşif, gözetleme ve istihbarat, silahlı veya silahsız olarak su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve stratejik tesis güvenliği gibi görevlerde hizmet verecek ve tam otonom kullanıma sahip olan SİDA ailesinde 15 metre sınıfı Keşif-Gözetleme (USV 15) ile 2 farklı konfigürasyonda tasarlanan 11 metre sınıfı SİDA olmak üzere farklı konfigürasyonlara sahip 3 farklı SİDA daha bulunmakta.”

Yapılan açıklamalarda  15 metrelik silahlı konfigürasyonda silah sistemleri olarak 12.7 mm Uzaktan Kumandalı Stabilize Makineli Tüfek Sistemi ile Güdümlü Füze Sistemleri (CİRİT 70mm Lazer Güdümlü Füze, L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze…) kullanabileceği belirtildi (Not:  kullanılacak silah sistemleri taleplere göre değişiklik gösterebilir, hava savunma ,elektro harp gibi ).

Dearsan tarafından geliştirilen SİDA
Dearsan tarafından geliştirilen SİDA

Teknik Özellikler (USV 15)

Tam Boy 14.79 m Genişlik  3.83 m Draft (Su Çekimi)0.75 m Azami Hız 50+ kts  Seyir Siası 300 deniz mili Tekne Malzemesi Kompozit

BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 👉 https://yerlisilahsanayii.com/👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir