CENK ve TAYFUN Füzeleri Karadeniz’de Test Edilecek

CENK ve TAYFUN Füzeleri Karadeniz’de Test Edilecek

TAYFUN ve CENK Füzelerinin son durum nedir?

İsmail Demir acıklamasında: “Projeler takvime uygun ilerliyor. CENK’in veya diğer projelerimizin bu yıl içerisinde planlamaları var. Hazır olunca devreye girecekler. Elimizden geldiğince hızlandırıyoruz. Yakında haberlerini duyacaksınız. Yani bu yıl içerisinde hem CENK’ten hem de TAYFUN’dan haberler alacaksınız.”

CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri, Karadeniz’de test edilmek için hazır. Roketsan tarafından geliştirilen CENK Balistik Füzesi’nin ilk, TAYFUN’un ise ikinci atışı gerçekleştirilmiş olacak.

“Son uzun menzilli füze testimiz savunma sanayiimizin geldiği noktayı göstermede çok önemli. Son yaptığımız TAYFUN testidir. TAYFUN testi Yunanistan’ı çıldırttı. Devam eden süreçte mesafesini artıracaklar. CENK ve GEZGİN füzeleri gibi nicelerinin müjdelerini vereceğiz. Biz savunma sanayiini engellemelere rağmen bu noktaya getirdik. 2023’de milli muharip uçak İnşallah hangardan çıkacak. Denizlerdeki gücümüzü perçinleyecek fırkateynimizin ilkini hizmete alacağız. ROKETSAN bünyesinde füze geliştirmeleri sürüyor. Yunanistan’ın izlediği tutum kabul edilebilir değil. Biz de eserlerimizle onlara cevabımızı vereceğiz. Yunanistan’ın aklını başına alması lazım.”

CENK ve TAYFUN Füzeleri Karadeniz’de Test Edilecek
CENK ve TAYFUN Füzeleri Karadeniz’de Test Edilecek

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında bulunan Roketsan, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri’nin atışlı testlerini gerçekleştirecek. Karadeniz’de gerçekleştirilecek testlerde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu denli uzun menzile sahip mühimmatların atışları gerçekleştirilmiş olacak.

Yerli Seyir Füzesi GEZGİN nedir?

Konu füze teknolojileri olduğunda tam bir kapalı kutu olan Türkiye Cumhuriyeti’nin en stratejik ve bir o kadar da gizli projelerinden biri Gezgin Seyir Füzesi Projesidir. Proje ilk olarak 2000’li yılların başında düşünülmüş olsa da teknik altyapının yetersiz olması sebebiyle rafa kalkmış, 2014 yılında ise proje tam anlamı ile başlamıştır.

Yerli Seyir Füzesi GEZGİN nedir?
Yerli Seyir Füzesi GEZGİN nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ne gerçek anlamda bir stratejik derin darbe, hatta ikinci darbe (second-strike) kabiliyeti kazandıracak uzun menzilli GEZGİN Seyir Füzesi’nde yurt dışından tedarik edilecek ve GEZGİN’in isterlerlerine cevap verebilmek üzere Türkiye’ye için özel olarak geliştirilecek bir turbojet motor kullanılması planlanmıştı. GEZGİN’de istenilen performansın sağlanabilmesi için bu yeni motorda mil yatağının (bearing) yağlanmasında halen TR40 ve KTJ-3200 Turbojet Motorlarında da kullanılan yakıt ile yağlama (fuel lubricated) tekniği yerine, yağ ile yağlama (oil lubricated) tekniğinin kullanılması öngörülmüştü.

Fransız Savunma Tedarik Ajansı DGA’dan alınan izin çerçevesinde 42 aylık takvime sahip sözleşmesi 2017 ikinci yarısında imzalanan, teslimatlarına 2018 yılı ikinci yarısında başlanılması planlanan ve CDR Fazı’na Türkiye’den bir ekibin de katılım sağladığı yeni motorun (ilk aşamada geliştirme fazı için prototip füzelerde kullanılmak üzere 20 dolayında motor teslimatı bekleniyordu) SCALP Naval/MdCN Füzesinde kullanılan ve bu füze için özel olarak geliştirilen TR50’den daha iyi bir performansa sahip olacağı iddia edilmekteydi. TR40+ olarak da anılan G-Motorunun konfigürasyon numarası 275-4 olarak belirlenmişti.

Gezgin Seyir Füzesinin 6m ile 6.5m uzunluğunda ve yine torpido kovanından atılacağından 50cm ile 53cm çapında olmasını bekleniyor. 1.200kg ile 1.500kg arasında bir ağırlığa sahip olmasını beklenen GEZGİN’in kanat açıklığının yine 2.6m ile 2.8m ve menzilinin başlangıçta 8ookm mertebesinde gerçekleşmesi projenin ilerleyen süreçlerinde ise 1.400km’ye kadar uzatılmasını bekleniyor.

Yerli Seyir Füzesi GEZGİN DENİZ ALTINDAN ALTILABİLECEK
Yerli Seyir Füzesi GEZGİN DENİZ ALTINDAN ALTILABİLECEK

Ancak, Fransa ile Türkiye arasında yaşanan siyasi/politik gerilim neticesinde söz konusu motorun tedarikinde sorun yaşanmış ve akabinde yerli motor hazır olana kadar alternatif olarak Ukrayna ile görüşmelere başlanılmış ve Aralık 2019’da Ivchenko-Progress Firması ürünü AI-35 isimli turbojet motor konusunda anlaşmaya varılmıştır. Ukrayna basınına göre ilk aşamada firmaya 12 adet AI-35 motoru için sipariş verilmiştir.

Peki Gezgin’den ne bekliyoruz? Aslında Gezgin beni en çok heyecanlandıran projelerden birisi. Ben özellikle Gezgin’in süpersonik hızlara çıkarılmasını istiyorum. Bu sayede olağanüstü bir caydırıcılık kazanabiliriz. Mesela şu senaryoyu düşünün.

İlk versiyonlarının 800 km menzile sonraki modellerin ise 1400 km menzile sahip olması beklenen Gezgin Seyir Füzeleri envantere girdiği anda ve AIP tip denizaltılar ile kullanıldığında Karadeniz’deki ibrenin NATO ve müttefikleri lehine dönemsi muhtemel görünüyor.

Yerli Seyir Füzesi GEZGİN MENZİLİ NE KADAR
Yerli Seyir Füzesi GEZGİN MENZİLİ NE KADAR
  • Gezgin Seyir Füzesi’nin ilk versiyonlarının 800 km menzile ulaşması beklenirken zamanla bu menzilin 1400 km’ye kadar çıkartılması planlanmaktadır
  • Füzenin 1500 kg ağırlığa, 6,5 metre uzunluğa ve 2,6 metre kanat açıklığına sahip olması beklenmektedir
  • Gezgin, UGM/RGM/BGM-109 Tomahawk füzesi muadili olacak ve benzer özelliklere sahip olacak
  • Füze silindirik bir yapıya sahip olacak
  • SOM Seyir Füzesinde yer alan bazı teknolojileri kullanacak ancak SOM’dan daha büyük ve ağır bir gövdeye sahip olacak
  • Gücünü bir Turbojet motordan alacak
  • Su altı, su üstü ve kara platformlarından atılabilecek
  • Gezgin çift kademeli bir seyir füzesidir
  • Başlangıçta Solide State Booster ile havalanan füze, devam eden süreçte kendi motorunu kullanarak uzun mesafeleri katedebilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir