BMC’den Yerli elektrikli Hummer Tulga SUV! geliyor

BMC’den Yerli elektrikli Hummer Tulga SUV! geliyor

BMC CEO’su ilk kez açıkladı yerli Hummer TULGA geliyor

Yerli ALTAY Tankı seri üretim için gün sayarken BMC İcra Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş,  ilk kez yeni bir projeden bahsetti. TEKNOFEST 2023’te açıklamalarda bulunan Murat Yalçıntaş, ”Doğuştan zırhlı SUV üretiyoruz. Tulga isminde. Tasarımı zırhlı bir SUV ürettik. Şu anda testleri yapılıyor, bir buçuk iki ay sonra seri üretime geçecek” dedi.

İşte BMC Tulga ile ilgili detaylar.

Türk malı Hummer olacak! BMC Tulga

Hatırlayacağınız üzere 2019 yılında BMC zırhlı bir pick up modelini görücüye çıkarmıştı. Tulga ismi verilen bu prototip Türk Silahlı Kuvvetleri envanteri için üretilecek bir arazi aracıydı. Aradan geçen 4 yıllık süreçte adından çok bahsedilmese de BMC Teknofest’te bu sessizliği bozdu. Yine Tulga adı ile üretilecek yerli ve milli elektrikli bir SUV’dan bahsedildi. Aracın testlerinin bittiği ve 1.5-2 ay içerisinde seri üretime geçileceği de gelen bilgiler arasında.

BMC’den Yerli elektrikli Hummer Tulga SUV! geliyor
BMC’den Yerli elektrikli Hummer Tulga SUV! geliyor

Türk malı Hummer 2 ay sonra seri üretime girecek

“Aslında yeni Tulga SUV modelinin haberini etkinlikten 1 ay sonra verecektik” ifadesinde bulunan Yalçıntaş aracın testlerinin bittiğini 1,5-2 ay içerisinde seri üretime geçileceğinin yanı sıra araçla ilgili teknik bilgilerde verdi.

Normalde üretilen ilk prototipler Tulga’nın pick up modeli olarak karşımıza çıkacağını gösteriyordu. Ancak Yalçıntaş’tan gelen bilgilere göre araç bir SUV modeli olacak. Diğer detayların ve aracın görsellerinin ilerleyen günlerde paylaşılması bekleniyor. Aracın sadece askeri amaçla mı yoksa sivil amaçla da kullanıp kullanılamayacağı konusundaysa bir bilgi yok.

BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap

Güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda birçok açıdan geliştirilen pikap araca yeni donanımlar eklenerek performansı arttırıldı. Seri üretime hazır hale getirilen araç, son hali ve kamuflajlı boyamasıyla Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ve emniyet görevlilerine sunuldu.

“Türkiye’nin ilk yerli ve milli doğuştan zırhlı SUV aracı BMC TULGA (4X4). Geniş iç hacmi ve 7 kişilik taşıma kapasitesi ile yüksek konfor ve koruma bir arada. Ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye çok şükür devam ediyoruz.”

BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap ÖZELLİKLERİ

2,5 yıllık bir çalışmayla ilk olarak güvenlik güçleri için zırhlı pikap olarak tasarlanan aracın toplam 7 farklı versiyonunun olması planlanıyor. 5 kişi taşıma kapasitesi bulunan araç, yaklaşık 6 ton ağırlığında. Araç farklı görevleri yerine getirebilecek ve kasasına konuşlandırılacak sistemlerle silahlandırılabilecek.

Mayına karşı duyarlı olan araç, yüksek balistik koruma seviyesine sahip ve 3 kilogram TNT’ye dayanıklı şekilde görev yapacak. İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, aracın ilk kullanıcıları olması öngörülüyor.

1 sürücü ve 6 personel taşıyabilen BMC Tulga’nın kalbinde 4.5 litrelik turbo intercooler dizel motor bulunuyor. 4 silindirli motor 2500 devirde 250 beygir güç, 1500 – 1800 devir aralığında da 800 Nm tork üretiyor. 6 ileri tam otomatik tork konvertörlü şanzımana sahip BMC Tulga’nın maksimum hızı 130 km/s, menzili ile 400 kilometre. -32 ve 50 derece sıcaklıklarda çalışabileceği belirtilen Tulga’da disk frenler ve bağımsız çift salıncaklı ön-arka süspansiyon bulunuyor.

Aracın özellikle Orta Doğu‘da kullanılan bu tipteki araçlar için önemli bir alternatif oluşturacağı düşünülüyor. Sonradan zırhlandırılan araçlarda kısa sürede bakım ihtiyacı oluşuyor ya da arızalar ortaya çıkıyor. Tulga’nın doğrudan zırhlı olarak tasarlandığı için en az 2 yıl sahada sorunsuz şekilde görev yapabileceği belirtiliyor.

BMC’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı zırhlı pickup’ın SUV versiyonu olarak karşımıza çıkan Tulga’nın boş ağırlığının 7250 kilogram olduğu ve taşıma kapasitesiyle birlikte 8 tona kadar çıktığı açıklanmıştı. Balistik korumalı devriye müdahale aracı olarak tanımlanan 4×4 Tulga SUV’un 4875 mm uzunluğa, 2070 mm yüksekliğe ve 2050 mm genişliğe sahip olduğu ifade edilmişti.

BMC Tulga satışa çıkacak mı?

Fuarda bulunan BMC yetkililerinden yapılan açıklamalara göre yerli üretim SUV Tulga, sivillere satılmayacak.
BMC Tulga SUV 
BMC Tulga SUV

BMC Tulga ne kadar yerli?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı da BMC pick-up’ı Tulga‘yı kullandı. Biz de sizler gibi %100 yerli ve milli araç olarak tanıtılan bu pick-up’ı merak ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir