Bayraktar TB3’ün yeni silahı Kemankeş füzesi

Bayraktar TB3'ün yeni silahı Kemankeş füzesi

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi TCG Anadolu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Bayraktar TB3 ve Kızıl Elma’nın da yer aldığı gemide açıklamalarda bulunan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar DİHA’nın da uçuşlarının devam ettiğini, ürün olma aşamasında olduğunu belirterek, “Türkiye’nin artık çok geniş bir mühimmat ailesi var. Hafif seyir füzesi Kemankeş dediğimiz sistemi TEKNOFEST’te tanıtacağız. İnşallah ülkemizin uzay yolculuğuna destek olmak için de yola çıktık” dedi.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “TCG Anadolu gemimizle beraber ve SİHA’larımızın konuşlanmasıyla birlikte çok daha büyük bir kuvvet çarpanına ülkemiz kavuşmuş olacak” dedi. Bayraktar TB3’ün 2024’te TCG Anadolu’da çalışmaya başlayacağını belirten Bayraktar, “Kızılelma‘nın test uçuşları devam ediyor. O da 2025’te inşallah gemiden görev yapmaya başlayacak. Hafif seyir füzesi Kemankeş dediğimiz sistemi TEKNOFEST’te tanıtacağız. Bu sistemi Baykar olarak geliştiriyoruz. Çok hafif, TB3’ten atılabilecek, birkaç yüz kilometre menzile sahip seyir füzesi yapılıyor” diye konuştu.

Bayraktar TB3'ün yeni silahı Kemankeş füzesi
Bayraktar TB3’ün yeni silahı Kemankeş füzesi

Geliştirilen mühimmatın Baykar’ın faaliyet alanı göz önünde bulundurulduğunda bir dolanan mühimmat niteliğinde olması ve ALPAGUT dolanan mühimmatla benzer şekilde ROKETSAN ile işbirliği yapılarak geliştirilme faaliyetlerinin yürütülmesi beklenebilir. Bayraktar TB3 ve stand-off mühimmatlar çıkarma operasyonlarına destek ve su üstü harbinde maliyet etkin bir kombinasyon olarak ele alınabilir.

Bunun yanında yüksek tahrip gücüne sahip MAM-T ve KUZGUN-SS gibi daha kısa menzilli ancak daha seri saldırılara olanak tanıyan mühimmatlar da TB3’ün kısa menzilli ateş gücü için önemli alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bayraktar TB3’ün taşıyacağı faydalı yükler konusunda hafif torpidolardan bahsedilmesi de Bayraktar TB3’ün kara ile deniz hedeflerine taarruza ek olarak Denizaltı Savunma Harbi (DSH) görevlerinde kullanılması üzerine bazı niyetlerin olduğuna da işaret etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir