Bayraktar TB2’nin benzerini ürettiler ilk uçuşunu yaptı, 5 saat havada kaldı

Bayraktar TB2’nin benzerini ürettiler ilk uçuşunu yaptı, 5 saat havada kaldı

TB2 KOPYASI DESERT STİNG İLK UÇUŞU

Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilen Dubai Airshow’da görücüye çıkan Reach-S modeli SİHA’nın Bayraktar TB2’ye olan benzerliği dikkat çekti. 2 yıl önce kurulan EDGE GROUP da BAE’nin savunma sanayi atılımının en büyük şirketlerinden birisi.

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden Baykar’ın ürettiği Bayraktar TB2 SİHA’lar Rusya-Ukrayna savaşıyla öne çıkarken tasarım ve özellikleriyle de birçok ülkenin silah üretiminde örnek model olmaya başladı. Yunanistan’ın üzerinde çalıştığı bazı İHA’ların model ve tasarımı Türk İHA’larına benzetilmişti.

Yine Japonya’nın ürettiği bir İHA’nın da test sürecinde Bayraktar TB2’den ilham aldığı aktarılmıştı. Son olarak ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin ürettiği bir SİHA’nın Bayraktar TB2’ya benzerliği dikkat çekti.

Bayraktar TB2’nin benzerini ürettiler ilk uçuşunu yaptı, 5 saat havada kaldı
Bayraktar TB2’nin benzerini ürettiler ilk uçuşunu yaptı, 5 saat havada kaldı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli EDGE şirketi tarafından geliştirilen Reach-S Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’nın neredeyse ikizi olan Reach-S, ilk uçuşunu herhangi bir harici faydalı yükü olmadan yaptı.

Şu ana kadar birkaç uçuş gerçekleştiren Reach-S, ilk uçuşu esnasında yaklaşık 5 saat havada kaldı. Daha sonraki uçuşlarda ise SİHA’ya, elektro-optik gimbal faydalı yükünü taklit eden 50 kilogram ağırlığında bir dummy eklendi.

TB-2 ile ortak olarak Rotax 912 motoru kullanılıyor. Bu motor sivil bir motor olması sayesinde kolayca erişilebilir olduğu için İran dahil olmak üzere birçok ülke tarafından S/İHA’larda kullanılmakta.

Reach-S, mockup üstünde de görüldüğü üzere Wescam tarafından üretilen MX-10D elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemine sahip.

Reach-S, 50 kilogram faydalı yük ile de uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. İlerleyen etapta ise SİHA’ya mühimmat entegrasyonu için çalışmalara başlanılacak.

SİHA, Roketsan’ın MAM-L ile TÜBİTAK-SAGE’nin BOZOK mühimmatlarına benzerliğiyle dikkat çeken yine BAE üretimi Desert Sting-16 mühimmatını kullanılacak.

TB2 KOPYASI DESERT STİNG İLK UÇUŞU
TB2 KOPYASI DESERT STİNG İLK UÇUŞU

Reach-S, tıpkı Bayraktar TB2’de olduğu gibi her kanadında 2’şer adet mühimmat taşıyabilecek. Reach-S’in geliştirilmesi için BAYKAR tarafından bir teknolojisi transferi sağlanıp sağlanmadığı ise bilinmiyor.

Alt sisteminin yabancı olduğu tahmin edilen S/İHA’nın, Bayraktar TB2 gibi düşük bir fiyata mal olup olmayacağı ise bilinmiyor. BAE, savunma sanayisini yeni yeni kurmakta olan bir ülke ve özellikle LOS veribağı, elektro optik ve motor gibi kritik alt sistemleri kısa vadede üretebilir mi bilinmiyor ançak silah sanayisinde dışarıya bağımlı olmak bir ülkeninin savaşta isteyeceği son şeydir diyebiliriz.

DESERT STİNG MÜHİMMAT AİLESİ

EDGE GROUP’un şirketi olan Halcon tarafından üretilmekte olan Desert Sting mühimmat ailesi Roketsan’ın MAM serisi ve TÜBİTAK SAGE’nin KAYI ve BOZOK mühimmatları ile aynı konseptte.

DESERT STİNG MÜHİMMAT AİLESİ
DESERT STİNG MÜHİMMAT AİLESİ

Aile 10 kg’dan 45 kg’a kadar ağırlıklarda 4 adet üyeden oluşuyor. Her bit varyant harp başlığı ağırlığına göre Desert Sting 5, Desert Sting 8, Desert Sting 16 ve Desert Sting 25 şeklinde isimlendirilmiş. Her mühimmat yarı aktif lazer arayıcı başlığa veya GNSS/ANS güdüm seçenekleri ile geliyor. Herhangi bir itki sistemi olmayan mühimmatlar 16km menzile sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir