Bayraktar TB-2 ve MQ9 Reaper Japonya’da yarışacak

Bayraktar TB-2 ve MQ9 Reaper Japonya’da yarışacak

Türk yapımı Bayraktar TB2 ile ABD üretimi MQ9 Reaper silahlı insansız hava araçları, Japonya’daki ihale kapsamında yarışacak.

Türk SİHA’ları operasyonel kabiliyetini artırmak isteyen Japon ordusunun gündemine girdi. Bayraktar TB-2 ile ABD üretimi MQ9 Reaper silahlı insansız hava araçları, Japonya’daki ihale kapsamında teste tabi tutulacak.

Japonya, Kuzey Kore’nin art arda füze denemeleri ve nükleer programları ile Çin‘in Pasifik’teki bölgesel nüfuzunu artırdığı gerekçesiyle önceki hafta savunma politikasında değişikliğe gitti. Gelişimde daha çok Türkiye’nin öncü olduğu İHA programında Japonya kritik adım attı. Savunma politikasında özellikle Türk İHA ve ABD yapımı İHA’ların ayrıntısı dikkat çekti.

Başbakan Kişida Fumio hükümeti, bu ay içinde Ulusal Güvenlik Stratejisi, Ulusal Savunma Esasları ve Uzun Vadeli Savunma Programı olmak üzere 3 milli doktrinini güncelledi.

Güncellenen savunma politikalarına göre Çin, “en büyük stratejik meydan okuma”, Kuzey Kore ise “eskisinden daha ciddi ve daha yakın bir tehdit” olarak nitelendirildi.

Yeni savunma politikalarında İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’nın, “en çetin ve karmaşık güvenlik durumuyla” karşı karşıya olduğu vurgulandı ve füze savunma kapasitesinin artırılmasına yer verildi.

Japonya’nın “sadece füze savunması ile Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin füze tahkimatlarını büyük ölçüde ikmal etmesi durumuyla baş edemeyeceği” kaydedildi.

Bayraktar TB-2 ve MQ9 Reaper Japonya’da yarışacak
Bayraktar TB-2 ve MQ9 Reaper Japonya’da yarışacak

Japonya, Bayraktar TB2’yi tercih listesine ekledi

Japonya basınından Nikkei ve Asahi’ye göre, Japon ordusu, test sürecinde Türkiye’de üretilen Bayraktar TB2 ve Amerikan yapımı MQ-9 drone’larını denemeyi planlıyor.

Bütçe pastasında drone’ların pratik kullanım öncesi test süreçlerine 22 milyar yen tahsis edilecek.

Bayraktar TB2’nin, Karabağ ve Ukrayna savaşlarındaki başarısı sonrası Japon ordusunun, bu alandaki tercih listesine girdiği konuşuluyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eylül sonundaki Tokyo ziyaretinde Japonya ile savunma sanayisi ve güvenlikle ilgili istişareler gerçekleştireceklerine dikkati çekmişti.

Bakan Çavuşoğlu, “Japonya, SİHA olsun, diğer savunma sanayi ürünlerimiz olsun, almak isterse memnuniyetle Japonya’nın bu alandaki ihtiyaçlarını karşılarız.” açıklamasında bulunmuştu.

Resmi Kyodo ajansı, yeni strateji ve savunma politikaları güncellemesiyle Japonya’nın, 77 yıl boyunca izlediği “savaşı terk” politikasından vazgeçerek yeni bir döneme adım atabileceği yorumunu yaptı.

Yerli ve yabancı güvenlik ve dış politika uzmanlarının, yeni strateji ile Japon ordusuna kazandırılması vadedilen “karşı saldırı kapasitesine” yönelik yorumları merak ediliyor.

TÜRKİYE: Japonya’nın savunma ihtiyaçlarını karşılarız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz eylül ayında Japonya’nın başkenti Tokyo’ya yaptığı ziyarette, bu ülkeyle savunma sanayii ve güvenlik konularında görüşmeler gerçekleştireceklerini söylemişti.

Çavuşoğlu, “Japonya, SİHA olsun, diğer savunma sanayi ürünlerimiz olsun, almak isterse memnuniyetle Japonya’nın bu alandaki ihtiyaçlarını karşılarız.” demişti.

Japonya, Bayraktar TB2'yi tercih listesine ekledi
Japonya, Bayraktar TB2’yi tercih listesine ekledi

Almanlar ABD’nin MQ-9 Reapar İHA’sıyla kıyasladı not: Bayraktar TB2 çok etkileyici

Almanya’nın etkili gazetelerinden Die Welt, Bayraktar TB2 SİHA’ları konu alan kapsamlı bir makale yayınladı. Makalede yazarı Kalnoky, Bayraktar TB2’yi ABD’nin MQ-9 Reapar İHA’sıyla kıyasladı. Makalede, ‘Ankara, geliştirdiği teknolojiyle askeri güç kazanıyor, diğer ülkelerin ilgisini uyandırıyor. Bayraktar TB2 SİHA, MQ-9 Reaper adlı Amerikan İHA’sına benziyor.

Ancak Bayraktar TB2, ‘MQ-9 Reaper’dan çok daha etkili. MQ-9 Reaper gibi Türk Bayraktar TB2’de 24 saatten fazla uçabilir, gözlem yapabilir, hedefleri imha edebilir. Ama Türkiye’nin insansız hava aracı stratejisi tamamen farklı. Türk ordusu savaş alanında Bayraktar TB2’yi Amerikalılardan çok daha etkili bir şekilde kullanıyor.’ dedi.

Geçtiğimiz hafta Der Spiegel dergisinde Türk savunma sanayisi ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’larının başarısını anlatan haberden sonra, dün Almanya’nın etkili gazetelerinden Die Welt’de geniş bir makale yayınlandı. Gazetenin yazarlarından Boris Kalnoky imzalı makalede Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’larıyla devrim gerçekleştirdiği değerlendirmesi yapıldı.

 • Haberleşme Menzili: <300 km
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 150 kg
 • Faydalı Yük – Mühimmatlar: 4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat
 • Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)
 • Havada Kalış: 27 Saat
 • Yükseklik: 2.2 mt.
 • İtki Tipi: 105 Hp İçten Yanmalı Enjeksiyonlu Motor
 • Seyir – Maksimum Hız: 70 knot – 120 knot
 • Yakıt Kapasitesi / Tipi: 300 Litre / Benzin
 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 700 kg
 • Kanat Açıklığı: 12 mt.
 • Uzunluk: 6.5 mt.
 • Operasyonel – Maksimum İrtifa: 18.000 feet – 25.000 feet
Almanlar ABD'nin MQ-9 Reapar İHA'sıyla kıyasladı not: Bayraktar TB2 çok etkileyici
Almanlar ABD’nin MQ-9 Reapar İHA’sıyla kıyasladı not: Bayraktar TB2 çok etkileyici

TB-2’nin SURİYE’DEKİ ASKERİ BAŞARISI

Suriye’de Türk SİHA filosu gerçek bir hava gücü haline geldi, aynı zamanda savaşın sürdüğü Libya’da kullanılıyor ve Türkiye’ye askeri başarı getiriyor. TB2’nin rakiplerine göre çeşitli avantajları var; hassas, ucuz ve etkili. Tam otomatik kontrol edilen Bayraktar TB2 tankları imha edebilen akıllı MAM-L füzeleri ile donatılmış. Düşük maliyetli olmaları nedeniyle, bu tür SİHA’lar daha az varlıklı ülkelerin büyük askeri güçleri ele almasına da olanak sağlıyor.

Örneğin Suriye’de Rusya, şimdilik Türkiye ile doğrudan bir çatışma riskini göze almaya cesaret edemeyecektir. SİHA’lar İdlib’te birkaç gün içinde düzinelerce Suriye savaş tankını, zırhlı aracı, zırhlı obüs ve silahı imha etti.

Hava bombardımanı o kadar yıkıcıydı ki, saldırıya uğramamış çok sayıda araç mürettebatı tarafından terk edildi ve daha sonra Türkiye’nin desteklediği muhalifler tarafından ele geçirildi. Araştırma bloğu Bellingcat, Suriyelilerin en az 106 zırhlı araç kaybettiğini ortaya çıkardı…Sonuç olarak Suriye ordusu, kuzeydeki İdlib’e yönelik saldırılarını durdurmak ve kazandığı toprakları terk etmek zorunda kaldı.

One thought on “Bayraktar TB-2 ve MQ9 Reaper Japonya’da yarışacak

 1. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir