Baykar tarafından geliştirilen mini yeni seyir füzesi KEMANKEŞ

Baykar tarafından geliştirilen mini yeni seyir füzesi KEMANKEŞ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde bu yıl yeniden İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST kapılarını açtı.

İnsansız hava aracı üreticisi Baykar, festival kapsamında mini akıllı seyir füzesi BAYRAKTAR KEMANKEŞ’i ilk kez sergiledi.

Baykar Platform Mühendislik Takım Lideri Burak Özbek, AA muhabirine, BAYRAKTAR KEMANKEŞ’in, stratejik hedeflere Bayraktar TB2 ile taarruz kabiliyetini artırmak için geliştirildiğini söyledi. Özbek, füzenin, Bayraktar TB2’nin yanı sıra geliştirdikleri diğer tüm insansız hava araçlarıyla entegre olabildiğini bildirdi.

Füzenin ismini en zorlu şartlarda hedeflerini tam isabetle vuran okçulardan aldığı bilgisini veren Özbek, “Biz de aynı isabeti mini seyir füzemizle sağlayacağımız için ismini KEMANKEŞ koyduk.” dedi.

Baykar tarafından geliştirilen mini yeni seyir füzesi KEMANKEŞ
Baykar tarafından geliştirilen mini yeni seyir füzesi KEMANKEŞ

BAYRAKTAR KEMANKEŞ’in muharebe sahasında sağlayacağı avantajlara değinen Özbek, şöyle konuştu:

“Şu anda kullandığımız lazer güdümlü mühimmatlarda hedefe yaklaşmanız, hedefi görmeniz gerekiyor. Bu da sizi risk bölgesine sokuyor. KEMANKEŞ özelinde TB2 veya ana platform uçakla havadan havaya haberleşme sağladığımız için, çok daha uzak mesafeden, riskli bölgeye girmeden bile düşman unsurlarına taarruz yapabilecek bir kabiliyete erişmiş oluyoruz. Kendi üzerinde gimbal sistemi ve yapay zekayla görüntü işleyerek de hedefe taarruz gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda kendi üzerinde karışıma dirençli GNSS sistemleriyle elektronik harp ortamlarında da görev yapabiliyor. Bu anlamda TB2’nin kabiliyetlerini çok artıracağını düşünüyorum.”

Çalışmalarına geçen yıl başladıkları seyir füzesi için uçuş testleri aşamasında olduklarını bildiren Özbek, uçuş testlerinin devam ettiğini, bu yıl seri üretime başlamayı hedeflediklerini kaydetti. Özbek, TEKNOFEST sonrası 1-2 ay içinde ilk atışı gerçekleştirmeyi planladıklarını, sonrasında motorlu uçuş testleri yapılacağını anlattı.

KEMANKEŞ 6 kilogram harp başlığı, 1 saat havada kalabiliyor

Burak Özbek, BAYRAKTAR KEMANKEŞ’in teknik özelliklerine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

“KEMANKEŞ’in toplam ağırlığı 35 kilogram. 6 kilogram ağırlığında harp başlığımız var. Yani düşündüğümüz zaman aslında TB2’nin taşıdığı mühimmatlara benzer ağırlıkta bir harp başlığı ağırlığı var. Dolayısıyla tahrip etkisi onlara benzer olacaktır. Ek olarak üzerinde jet motoru olduğu için yani mini bir seyir füzesi gibi de düşünebiliriz. Bahsettiğim haberleşme menzili şu anda 50 kilometre, ileride 100 kilometreye gidecek ama kendi uçuş menzilini düşündüğümüz zaman 250 kilometre kadar gidebiliyor.

Bir saate yakın havada kalabiliyor. Bütün irtifa, uçuş hızı, sıcaklık veya hedef bilgilerini, aynı zamanda kamera görüntüsünün tamamını TB2’ye aktarıyor ve TB2’nin yer kontrol istasyonuna iniyor. Bu bağlamda düşündüğümüz zaman TB2 ile zaten belli bir mesafeye gidiyorsunuz, ek olarak bir de KEMANKEŞ ile gittiğiniz zaman çok ciddi, 400 kilometrelere varan menzillerden bahsediyoruz.”

KEMANKEŞ İLE Bayraktar TB2’nin yetenekleri daha da artacak

Bayraktar TB2’nin KEMANKEŞ ile kazanacağı yeteneklere dikkati çeken Özbek, şunları kaydetti:

“Arada haberleşme olduğu için çok uzak mesafeden görüntü alabileceğiz. Çok uzak mesafeden TB2’nin yönettiği başka bir insansız hava aracı gibi düşünebilirsiniz. Mühimmat için lazer güdümlü olduğundan bahsetmiştik. Lazer güdüm için hedefi görmeniz lazım. Artık TB2’den görmeden bile bir hedefe taarruz gerçekleştirebileceksiniz. Düşman hattının arkasındaki çok stratejik hedeflere karşı TB2’yi çok daha etkin şekilde kullanılabilecek hale getirecek.”

KEMANKEŞ İLE Bayraktar TB2'nin yetenekleri daha da artacak
KEMANKEŞ İLE Bayraktar TB2’nin yetenekleri daha da artacak

Savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti.

2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı.

Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

KEMANKEŞ SEYİR FÜZESİ ÖZELLİKLERİ

Yapay zeka destekli optik güdüme sahip KEMANKEŞ, 18.000ft irtifaya kadar görev yapabiliyor. Azami 0.7 Mach süratle hedefine dalışı gerçekleştirebilen mühimmatın normal seyir sürati ise 0.3 Mach.

1.73 metre uzunluğa ve 1.25 metre kanat açıklığına sahip KEMANKEŞ KAGEM, 6 kilogram ağırlığında faydalı yük taşıyabiliyor. Azami ağırlığı 30 kilogram olan dolanan mühimmat; 2 eksenli stabilizasyona, 36x zooma ve 2.8 kilometre menzilli lazer mesafe ölçere sahip bir kamera sistemi ile donatıldı. BAYKAR’ın, daha ağır ve uzun menzilli dolanan mühimmatlar üzerine de çalıştığı tahmin ediliyor.

200+ kilometre görev menzili olan Bayraktar Kemankeş, 50 kilometre haberleşme menzilene sahip. Ayrıca yapay zekâ destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe sahasında dengeleri değiştirecek.

One thought on “Baykar tarafından geliştirilen mini yeni seyir füzesi KEMANKEŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir