BAE Türkiye’ye Şanlı Şövalye /2 Operasyonu düzenliyor!

BAE Türkiye'ye Şanlı Şövalye /2 Operasyonu düzenliyor!

Türkiye ile geçtiğimiz sene normalleşme adımlarına imza atan BAE’den unutulmayacak hamleler geliyor.

BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın talimatıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım için “Cesur Şövalye 2” operasyonu başlatmıştı.

BAE Türkiye'ye Şanlı Şövalye /2 Operasyonu düzenliyor!
BAE Türkiye’ye Şanlı Şövalye /2 Operasyonu düzenliyor!

AFAD tarafından yapılan son açıklamaya göre Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler ve Hatay’da meydana gelen 6.4 ve 5.8 şiddetindeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 44 bin 374’e yükseldi.

Deprem sonrası uluslararası kamuoyu Türkiye için yardım seferberliğine başladı. Bu ülkelerin başında BAE geliyor.

Abu Dabi Yürütme Konseyi üyesi ve Abu Dabi Yürütme Ofisi Başkanı Şeyh Halid bin Muhammed bin Zayid, “Şanlı Şövalye /2 Operasyonu’ndaki” ilerlemeyi gözden geçirmek için BAE Savunma Bakanlığı Müşterek Harekât Komutanlığını ziyaret etti.

Zayid, BAE Savunma Bakanlığı Müşterek Harekât Komutanı Tümgeneral Saleh bin Mejren Al Ameri tarafından kabul edildi.

Şanlı Şövalye /2 Operasyonu

Ziyarette, arama ve kurtarma ekiplerini taşımak için bir hava köprüsünün işletilmesi, tıbbi ekipman ve gerekli yardımın sağlanması ve bir sahra hastanesinin kurulması dahil Türkiye ve Suriye’de meydana gelen son depremden etkilenenlere yardım sağlamak için yapılan hızlı müdahale sürecinde kaydedilen gelişmelerin yanı sıra operasyondaki son gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Majesteleri, çeşitli afet, acil durum ve kriz türleriyle başa çıkma konusundaki hazırlıklarını ve yeteneklerini kanıtlayan arama kurtarma ekiplerinin başarılarına da övgüde bulundu.

Operasyonun iyileştirme ve iyileştirme aşamasına ilişkin planlar hakkında da bilgi verilen Zayid, Müşterek Harekât Komutanlığı personelinin hızlı müdahale aşamasında görevlerini etkin bir şekilde yerine getirme çabalarına övgüde bulundu.

Şanlı Şövalye /2 Operasyonu 
Şanlı Şövalye /2 Operasyonu

Zayid, çeşitli afet, acil durum ve kriz türleriyle başa çıkma konusundaki hazırlıklarını ve yeteneklerini kanıtlayan arama kurtarma ekiplerinin başarılarına da övgüde bulundu.

BAE Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cesur Şövalye 2” operasyonu kapsamında bugüne kadar Türkiye ve Suriye’ye insani yardımların yer aldığı 116 kargo uçağı gönderildiği kaydedilerek, iki ülkeye yapılan yardımın 3 bin 311 ton olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir