BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri

BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri

2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen IDEX – NAVDEX 2023 Fuarı sırasında  400 adet araç teslim edildi.

Rabdan, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı zırhlı piyade muharebe, keşif gözetleme, silah taşıma maksatlı ve komuta kontrol görevleri için modüler bir platform olarak hizmet vermek için tasarlandı. Orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan Rabdan, Bağımsız süspansiyona, kilitli transfer kutusuna ve patlak gider lastiklere sahip.

BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri
BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri

Türkiye’nin 2018’de tek kalemde imzalanan en büyük kara sistemleri ihracatıdır. 2018 yılında Sakarya’daki fabrikamızda başlayan seri üretimle birlikte, Rabdan 8×8 zırhlı araçları atış ve amfibik kabiliyetler dahil tüm kabul testlerini başarıyla geçti, ilk teslimatlar yıl sonunda başladı.

Önümüzdeki dönemde teslimatlarına devam edilecek projenin şirketimiz için özel önemi ise Otokar’ın savunma sanayisinde artık sadece ürün üretip satan değil, bilgi birikimini ihraç eden, teknoloji transferi yapan bir konuma ulaşması oldu.” açıklamalarında bulundu.

RABDAN 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı.

Sürücü ve komutan dahil toplam 11 personel taşıyabilen RABDAN’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Rabdan ismi, Hz. Muhammed’in atının soyundan geldiğine inanılan, gücü, sürati ve yarış kazanmadaki kabiliyetleri ile bilinen safkan Arap atından gelmekte.

Otokar (%49) ve Tawazun (%51) firmasının kurduğu  Al Jasoor şirketi, IDEX 2017 fuarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 661 milyon dolarlık Rabdan 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) tedarikine ilişkin sözleşme imzalamıştı.

BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri
BAE için özel üretilen Rabdan 8×8 ZMA özellikleri

Rabdan 8×8, Otokar tarafından Arma 8×8 aracı üzerinden geliştirilmiş, BMP-3 ZMA kulesi ve Mızrak-30 kulesi entegre edilebilen bir amfibik Zırhlı Muharebe Aracıdır.

Rabdan Stanag 4569 kriterlerine göre Level 4 seviyesinde balistik korumaya sahip. Bu sayede aracın zırhı 14.5×114 AP mermisine (200 metre mesafe, 911 m/s hız) karşı dayanım sağlıyor. Araç Level 4a/b mayın koruma seviyesiyle 10 kg Anti Tank mayınlarına karşı, herhangi bir tekerlek veya gövde altı patlamalarına karşı dayanım sağlıyor.

Mızrak-30 insansız kule sistemi

Mızrak-30 insansız kule! 30mm top sistemi, eş eksenli 7.62 makineli tüfek ve en önemlisi 2x L-Umtas Anti tank ile bir piyadeden en zırhlı tanka kadar her türlü kara unsurunu ateş altına alabilir. Özellikle Fırat Kalkanı harekatında bomba yüklü zırhlı araçların sıkıntısını çekmiştik.

Zırhlı Muharebe araçlarımızda standart 25mm kule yerine bu tarz çelitli vurucu güce sahip kuleler kullanıyor olsaydık çok faydasını görürdük. Lakin gelin görün ki sipariş verilen PARS III 6×6-8×8 araçları bile 25mm kule ile sipariş ettik.

Mızrak-30 insansız kule sistemi
Mızrak-30 insansız kule sistemi

MIZRAK-30, son nesil sayısal atıs kontrol sistem mimarisine sahip olup, yüksek performanslı soğutmalı termal kamera, CCD gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçer içeren iki eksende bagımsız stabilize komutan ve nişancı görüş sistemi ile meteorolojik algılayıcı ile entegre GPS sistemine sahiptir.
Her iki görüş sisteminde de otomatik hedef takip özelliği mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir