ASPİLSAN, silindirik lityum iyon pilin ilk ihracatını Almanya’ya yaptı.

ASPİLSAN, silindirik lityum iyon pilin ilk ihracatını Almanya'ya yaptı.

ASPİLSAN’dan yapılan yazılı açıklamada, ASPİLSAN Enerji’nin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde silindirik lityum iyon pilin seri üretimine başladığı kaydedildi.

Bu ürünlerden INR18650A28 Li-iyon pil çeşidinin Almanya’ya ihracatına da başladığı belirtilen açıklamada, pillerin yurt dışında çok sayıda teste tabi tutulduğu ve hepsinden başarı ile geçildiği aktarıldı.

ASPİLSAN, silindirik lityum iyon pilin ilk ihracatını Almanya'ya yaptı.
ASPİLSAN, silindirik lityum iyon pilin ilk ihracatını Almanya’ya yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASPİLSAN Enerji Genel Müdür Yardımcısı Nihat Aksüt, “Öncelikli hedefimiz cari açığı azaltmak maksadıyla yurt içi talebi karşılamaktı. Ancak pillerimize yurt dışından da oldukça yüksek ilgi var.

Bu durumda sanırım üretimimizin önemli bölümünü ihraç edeceğiz. Bu kötü günlerde ülkemize iyi bir haber vermekten mutluluk duyduk.” ifadelerini kullandı.

Lityum İyon Silindirik Pil

ASPİLSAN Enerji, Türkiye’de pil ve batarya teknolojisinde milli bir teknolojinin oluşturulması ve sektöre yön veren bir konuma gelme amacı ile 2017 yılından itibaren Ar-Ge faaliyetlerine başlamıştır.

Lityum İyon Silindirik Pil
Lityum İyon Silindirik Pil

Özellikle henüz ülkemizde üretimi yapılmayan Li-iyon silindirik pil hücresi üretimi konusunda öncü olmak, pil hücresi malzemesi geliştirmek, pil tasarımı ve hammaddelerin yerlileştirilmesi konusunda ülke içi bir ekosistem oluşturmak için Lityum İyon Silindirik Pil Üretim Tesisi’ni kurma çalışmalarına başlamıştır.

Üretilecek hücre; Li-NMC/grafit kimyasında, 18650 tipinde, 2800 mAh kapasitede, 3,6V gerilime sahip olacaktır. Tesisin üretim kapasitesi yıllık 220 MWh’dir.

Kayseri Mimarsinan OSB’nde 25.000 metrekare kapalı alana sahip olan tesis, idare binası olan A-Blok, pil ve batarya üretim hatlarının bulunduğunu B-Blok ve 7600 metrekare rezerv alana sahip olan C-Blok olmak üzere üç binadan oluşmaktadır.

Rezerv alanın müteakip yatırımlar için kullanılması planlanmıştır. 02 Ekim 2020 tarihinde temeli atılan tesisin Aralık 2021 ayı sonu itibari ile inşaatı tamamlanmış daha sonra seri üretime girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir