ASELSAN:”GÖKDENİZ HSS varsa yaklaşmak imkansız”

ASELSAN:''GÖKDENİZ HSS varsa yaklaşmak imkansız''

ASELSAN, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yakın hava savunma sistemi ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiği GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi’nin nefes kesen anlarını ‘GÖKDENİZ varsa yaklaşmak imkansız’ bilgisiyle paylaştı.

GÖKDENİZ ÖZ SAVUNMA İÇİN ETKİLİ BİR ÇÖZÜM

Gemi platformlarının başta güdümlü mermiler (G/M) olmak üzere Havadan Karaya Füzeler, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları, Uçaklar ve Helikopterlere karşı hava savunmasının en etkili şekilde karşılanmasını sağlayan GÖKDENİZ, 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile birlikte güncel hava tehditlerine karşı gemi öz savunması için etkili bir çözüm sağlıyor.

ASELSAN:''GÖKDENİZ HSS varsa yaklaşmak imkansız''
ASELSAN:”GÖKDENİZ HSS varsa yaklaşmak imkansız”

ASELSAN resmi sosyal medya hesabı üzerinden nefes kesen bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi;

Dünyada İngilizce “Close-In Weapon System (CIWS)” olarak tanımlanan bu sistemler, başta anti-gemi füzeleri olmak üzere insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterler gibi geniş bir tehdit kümesine karşı gemilerin savunulmasını sağlıyor.

ATOM mühimmatı nedir? ATOM mühimmatı özellikleri neler?

ATOM mühimmatı nedir? Modernize Çekili Top ve KORKUT sistemleri, ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile kullanıldığında savaş uçağı, helikopter gibi geleneksel hava hedeflerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı da etkili oluyor. Peki ATOM mühimmatı özellikleri neler?

35 mm atom mühimmatı
35 mm atom mühimmatı

ATOM, içindeki 500 şarapneli hedefe dogru saçan ‘akıllı’ bir mühimmat. Akıllı Mühimmat ve Aktif Koruma Sistemleri Program Müdürü Güven Solak ATOM’un kabiliyetini şöyle anlatıyor:

“Siper, sütre benzeri bir engelin arkasındaki hedefi geçtikten sonra tam istediğimiz noktada patlayıcı dolgunun infilakı sonrasında gövdesi 500’den fazla küçük çelik parçacığa ayrılabiliyor ve bunlar şiddetli bir şekilde etrafa saçılım gerçekleştirirken şarapnel etkisiyle hedefe karşı etkinlik gösterebiliyoruz.” Ateşlenmeden önce ne zaman patlayacağı ayarlanabilen ve böylece namludan çıktıktan sonra istenen zamana öore kendini patlatan ATOM, içindeki 500 şarapneli hedefe dogru saçıyor.

GÖKDENİZ atom mühimmatı
GÖKDENİZ atom mühimmatı

GÖKDENİZ YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ (YHSS) Nedir?

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir.

Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır.

GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin, deniz platformlarına uyarlanmasıyla geliştirilen Gökdeniz, ilk olarak 2023’te hizmete girmesi planlanan İstanbul fırkateyninde kullanılacak.

İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak
İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak

Türkiye’nin savunma sanayindeki lider kurumu ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen “GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi” (CIWS), Türkmenistan ve Pakistan’dan sonra bir ülkeye daha ihraç edilecek.

GÖKDENİZ CIWS, son olarak ise Filipin Donanması tarafından tercih edilmiştir.

GÖKDENİZ YHSS GENEL ÖZELLİKLERİ

GÖKDENİZ YHSS GENEL ÖZELLİKLERİ 
GÖKDENİZ YHSS GENEL ÖZELLİKLERİ

* Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim

* Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi

* 3-B Arama Radarı (Opsiyonel)

* Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon

* 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)

* Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)

One thought on “ASELSAN:”GÖKDENİZ HSS varsa yaklaşmak imkansız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir