ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

İHTAR İHA ve Dronları Önleme Sistemi, askeri ve stratejik öneme sahip sivil tesislerin Mikro/Mini İHA tehditlerine karşı korunmasında kullanılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ASELSAN tarafından Mini/Mikro İHA’lara Karşı Taşınabilir Karıştırma Sistemi Projesi kapsamında üretilen İHA SAVAR’ların güvenlik güçlerine teslimatı sürüyor. İHASAVAR sistemi, ASELSAN’ın RF karıştırma/köreltme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yıllar içinde edindiği tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde çok hızlı şekilde geliştirildi. Drone ve İHA’lar, düşman unsurlar tarafından keşif, casusluk, taciz, silahlı saldırı ve bombalama amaçlı kullanılabiliyor. Bu tehditlere karşı İHA SAVAR’lar koruma sağlıyor. Kullanıcıya maksimum ergonomi imkânı İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone ve mini İHA uçurulmasını aktif karıştırma uygulamasıyla engelleyerek koruma sağlıyor.

Dağıtık ve modüler mimarisi sayesinde çoklu sensörler ile çalışabilen sistem; Komuta-Kontrol merkezi, Radar, Hassas Stabilize Yönlendirici, Elektro-optik ve Karıştırma alt-sistemlerinden oluşmaktadır. Tehdit, radar tarafından tespit, takip ve sınıflandırılması akabinde elektro-optik sistemler tarafından teşhis edilmektedir. Komuta Kontrol Sistemi ile söz konusu sistemlerin entegrasyonu ve tek noktadan kontrolü sağlanmaktadır.

ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR
ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

Karıştırıcı alt-sistemi Soft-Kill çözümü sunarken, ASELSAN ürünlerinden ŞAHİN, GÖKER ve Lazer Silah Sistemi (LSS), İHTAR ile entegre çalışarak sisteme fiziksel imha kabiliyeti kazandırabilmektedir.

Drone ve mini İHA’ları üstün harp yetenekleriyle bertaraf edebilen İHASAVAR, tercihe göre yönlü veya küresel anteniyle bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sunuyor. Silah tipi tasarımlı İHASAVAR, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliğiyle kullanıcıya maksimum ergonomi sağlıyor. Sistem, hem şebeke hem de yüksek kapasiteli bataryalarla uzun süre görev yapma kabiliyetine sahip bulunuyor. İHASAVAR programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunuyor. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından 100’den fazla karıştırma profili bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabiliyor.

ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR
ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

Silah tipi tasarımlı İHASAVAR, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliğiyle kullanıcıya maksimum ergonomi sağlıyor.

Sistem, hem şebeke hem de yüksek kapasiteli bataryalarla uzun süre görev yapma kabiliyetine sahip bulunuyor. İHASAVAR programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunuyor. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından 100’den fazla karıştırma profili bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabiliyor.

İHASAVARTM, özel tasarlanmış yüksek kazançlı yönlü anteni ile bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sağlamaktadır. Silah tipi tasarımlı İHASAVARTM, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliği ile kullanıcıya maksimum ergonomi sunmaktadır.

ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR
ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

İHASAVAR Teknik Özellikleri:

Frekans Bandı: Kullanıcı İsteğine Göre Programlanabilir

RF Çıkış Gücü: Tipik 60 Watt

Kullanım Tipi: Askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının Drone/Mini-İHA tehdidine karşı korunması

Karıştırma Tipi: DDS Tabanlı FPGA Kontrollü Tarama Karıştırma

Anten Tipi: Yüksek Kazançlı Yönlü Antenler

ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR
ASELSAN üretimi Dron ve İHASAVAR

Güç Kaynağı: Li-Ion Bataryalar

Çalışma Süresi: En az 1,5 saat kesintisiz yayın

Elektrik Alan (SAR): ICNIRP Standardına Uygun (İnsan Sağlığına Zararsız)

Çalışma Sıcaklığı: -30°C – +50°C

Depolama Sıcaklığı: -40°C – +60°C MIL-STD-810’a uygun (Yağmur, Bağıl Nem, Rüzgar, Kum/Toz, Şok/Titreşim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir