ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor

ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor

ZMA-15 Genel Bakış

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 13-15 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır.

ZMA-15’ler farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) şasesi ZMA-15 sınıfındaki bütün araçların baz araç versiyonudur.

ZMA-15’ler, paletli (5 yol tekerlekli), hafif, düşük siluetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır.

Üstte ise; geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, motor kabinine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

ZMA-15 Genel Bakış
ZMA-15 Genel Bakış

Modernize edilen ZMA-25 mm silah kuleli zırhlı araca Genel Bakış

ASELSAN ve SSB arasında 2019 yılında Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) modernizasyonu için sözleşme imzalanmıştı. Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN Ana Yükleniciliğinde ZMA’ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri yapılacak, envanterde bulunan ZMA’lara 25 mm NEFER Silah Kulesi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edildi.

Proje kapsamında, alt yüklenici FNSS tarafından ise ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapılacaktı, İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri platformlara entegre edilecekti, zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilecekti. Bu bağlamda ilk teslimatın 2022 yılının Kasım ayı sonunda yapılacağı açıklandı. Gelişme bu yıl beşincisi düzenlenen Kara Sistemleri Semineri‘nde paylaşıldı.

25 MM Top 2000 metre etkili menzile sahip. Bu menzilden düşman Tanklarını , ZMA larını açık alanda vurmaya çalışmak çok tehlikelidir. Bu araç günümüz için ZMA dan Cok ZPT,( zırhlı personel taşıyıcı) görevinde kullanılır. Ayrıca kulenin üstünde mutlaka bir adet 7.62 MM UKSS de yer almalı. 35 MM Ana kule + 7.62 Insansız kule çok daha etkili olurdu diye düşünmekteyiz taktir tabi ki TSK’nındır.

Aselsan ve SSB Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) modernizasyonu için sözleşme imzalamıştı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesine yönelik 31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 900 milyon Türk Lirası bedelli ana yüklenici sözleşmesi imzalanmıştı.

ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor
ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor

ACV-15 Zırhlı Muharebe Araçlarına Modernizasyon Projesi Kapsamında:

 • 25mm NEFER İnsansız Kule
 • Lazer Uyarı Sistemi
 • Mfd Ekran ve Göstergeler
 • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi
 • Sürücü Görüş Sistemi
 • Yön Bulma & Seyrüsefer Sistemi
 • İklimlendirme Sistemi
 • Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi
 • Isıtma Sistemi
 • Zırh ve Mayın Koruma Seviye Yükseltme
 • Genel Bakım Onarım

Ayrıca, alt yüklenici FNSS firması tarafından ZMA platformlarına:

 • İklimlendirme sistemi,
 • Isıtma sistemi,
 • Yangın söndürme sistemi ve infilak bastırma sistemi entegre edilecek
 • Zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilecek ve araçların bakım-onarımı yapılacak.

Bu sayede, ZMA’lar modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji ASELSAN görev ekipmanlarıyla donatılacak ve muharebe sahasında beka kabiliyeti ile vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılmış olacak. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilecek.

ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor
ASELSAN ilk ZMA zırhlı araçlarını teslim ediyor

Ayrıca ASELSAN’dan ACV-15’e PULAT AKS ve insansızlaştırma paketi

Suriye’deki harekatlarda TSK envanterindeki tanklar dışında ACV-15 Zırhlı Muharebe Aracının (ZMA) da modernizasyon ihtiyacı olduğu görüldü. Bu ihtiyaçlara binaen ASELSAN ana, FNSS alt yükleniciliğinde sözleşme imzalanmıştı.

Söz konusu projede; ASELSAN, zırhlı muharebe araçları için özgün olarak geliştirdiği NEFER 25 mm silah sistemini Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına sunacak. İlave olarak özellikle ALTAY Projesi kapsamında geliştirdiği, M60 FIRAT Projesi kapsamında da tanklara entegre ettiği ASELSAN sistemleri ile diğer paydaşlara ait zırh, koruma astarı, mayın koruma, Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, Kimyasal- Biyolojik-Radyolojik-Nükleer Sistemi, Klima gibi alt sistemleri de ana yüklenici sorumluluğunda ve tüm sitem sorumlusu olarak araçlara entegre edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir