Amerikan “F-22” savaş uçakları üzerimizden uçtu

Amerikan “F-22” savaş uçakları üzerimizden uçtu

ABD’nin başlattığı tatbikat kapsamında ada üzerinde uçan “F-22” savaş uçaklarının, “KKTC makamlarından habersiz” bir şekilde Kıbrıs’ın kuzeyi üzerinden de geçtiği, Türkiye’nin ise “başarısız” bir NOTAM yayınladığı belirtildi.

Girit-Suda üssünde konuşlu Amerikan F-22 savaş uçaklarının salı gecesi KKTC üzerinden uçtuğu, Amerikalıların hiçbir bildirimde bulunmadan yaptığı bu uçuşla Türkiye’ye “güçlü bir mesaj verdiği” öne sürüldü.

ABD‘nin Doğu Akdeniz ve Mağusa Körfezi’nde başlattığı tatbikat kapsamında “F-22 Raptor” savaş uçakları Kıbrıs adası üzerinde uçtu.

Girit-Suda üssünde konuşlu Amerikan F-22 savaş uçaklarının salı gecesi KKTC üzerinden uçtuğu, Amerikalıların hiçbir bildirimde bulunmadan yaptığı bu uçuşla Türkiye’ye “güçlü bir mesaj verdiği” öne sürüldü.
Alithia SKY isimli Yunan yayınına dayandırdığı haberi “Amerikan F-22’ler İşgal Bölgeleri Üzerinden Uçtu… Türkler Bu Uçuşlardan Habersiz” başlığıyla aktardı.
Haberde, Rum Millî Muhafız Ordusu (RMMO) ile tatbikata katılmak maksadıyla, Washington’un talebi üzerine Rum yönetiminin yayımladığı NOTAM temelinde Suda’dan havalanan F-22’lerin KKTC üzerinden ve Karpaz’ın kuzeyine kadarki bölümde uçtuğu kaydedildi. Söz konusu bölgenin sözde “Kıbrıs FIR bölgesi olduğu ancak Türkiye tarafından tanınmadığı” da öne sürüldü.

NOTAM NEDİR?

NOTAM (Notice To Air Man) diğer bir ismiyle “havacılara bildiri” yukarıda belirttiğimiz bilgi ve durumlardan, sivil ve askeri havacılık kuruluşlarını, havaalanı kullanıcılarını, uçuş harekâtı ile ilgili görevlileri yani genel adıyla havacıları haberdar etmek için yayımlanan bildiridir. Bir NOTAM metni, ICAO’nun formatında belirtilen sıraya uygun bir şekilde tüm bilgileri içermektedir.

NOTAM NEDİR?
NOTAM NEDİR?

NOTAM bir tür ikaz yayınıdır. Pilotlar her uçuş öncesinde bilgilendirme ofislerinden ya da uçuş harekât uzmanlarından gidecekleri yol ve meydan hakkında yayınlanmış olan bültenleri yani NOTAM’ları alarak, yolların kısıtlayıcı bölümleri üzerinde çalışmakta ve hangi sahaların tahditli olduğu konusunda fikir sahibi olmaktadırlar. Ancak burada asıl görev hava trafik kontrolörlerine düşmektedir. Hava trafik kontrolörleri çalışmaya başlamadan önce kendi sorumluluk sahalarını ilgilendiren ve o günün yayınlanmış NOTAM’lı bölge bilgilerini inceleyip, trafik idaresini nasıl yapacaklarını bu bilgileri referans alarak önceden planlamaktadırlar.

Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının bilgisi dâhilinde gerçekleştiği söylenen uçuşlar sırasında, Kıbrıs’ın kuzeyi üzerinden de geçen uçaklarla ilgili “KKTC makamlarının” bilgilendirilmediği, Türkiye’nin ise karşı çıktığı ifade ediliyor.

Güneydeki medya, Türkiye’nin söz konusu tatbikatla ilgili “başarısız” bir NOTAM girişiminde bulunduğunu ve  kuzeyde uçuşa izin verip vermediğinin netlik kazanmadığını yazdı.

Amerikan “F-22” savaş uçakları üzerimizden uçtu, “haberimiz olmadı”
Amerikan “F-22” savaş uçakları üzerimizden uçtu, “haberimiz olmadı”

Greek Reporter isimli gazeteye göre ise, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Washington’un “ABD Büyükelçiliği aracılığıyla tatbikatı yürütmek için sözlü bir izin notu almasından” sonra misyona onay verdi.

Öte yandan, kuzeydeki yerel basında pek yankı bulmayan olayla ilgili çıkan bazı haberlerde, savaş uçaklarının ada üzerindeki uçuşlarını, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına da bildirilmediği iddia edildi.

Konuyla ilgili Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi yayın organı RİK, uçuşların devletle istişare içinde yapıldığını, bu bilginin hükümet sözcüsü tarafından açıklandığını yazdı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü başlayan tatbikatın, 5 Kasım’da sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: Amerikan savaş uçakları üzerimizde uçtu, “haberimiz olmadı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir