ALPAGU, KARGU ve TOGAN ile başladığımız kamikaze iha

ALPAGU, KARGU ve TOGAN ile başladığımız kamikaze iha

ALPAGU, KARGU ve TOGAN

Geliştirme yolculuğunun, İsrail Hava Uzay Endüstrisi’nin (IAI) nevi şahsına münhasır HARPY ve HAROP’larına muadil ürünlerle devam edeceği beklenen bir şeydi. Dolanan mühimmat olarak adlandırılan bu sistemlerin ilk örnekleri Nazi Almanyası’na kadar uzanır.

İnsansız hava aracı ve füzenin kombinasyonu olan dolanan mühimmatlar, seyir füzelerine benzer şekilde çalışır ve çoğunlukla elle taşınabilecek boyuttadır.

Dolanan mühimmatları, güdümlü mühimmatlardan ayıran en temel fark spesifik bir hedef için ateşlenme gereksiniminin olmamasıdır. Hedef tespit ve değerlendirmenin ateşleme gerçekleştirildikten sonrasında yapılması mümkündür. Örnek vermek gerekirse F-16’daki bir hava-hava füzesini ateşleyebilmek için düşman hedefine radar kilidi atmak gerekir, aksi taktirde hedefi vurmak mümkün değildir.

Dolanan mühimmatlar, hassas vuruş kabiliyetine ve görev iptal etme kabiliyetine sahiptir. Gelişen “derin öğrenme” algoritmalarıyla silahlı-silahsız, sivil-sivil olmayan ayrımlarını kendi başına yapabildikleri iddia edilmektedir. Bir iha pilotunun (insanın) rahatlıkla anlayabileceği; bir sivile militan kamuflajı giydirilip giydirilmediği veya bir düşman unsurunun sivil kıyafetle gezmesi, bir insanın elindeki değnek ile tüfeği ayırt etmek, yetişkin ile çocuğu ayırt etmek gibi durumlar makinenin inisiyatif almasına ve hata yapmasına imkan sağlayacak durumlardır ki bu insan hakları ihlallerine neden olabilecek ciddi hususlardır.

Türkiye'nin döner kanatlı sürü İHA'ları
Türkiye’nin döner kanatlı sürü İHA’ları

Küçük oldukları için radar izleri de düşüktür, böylece hava savunma sistemlerine yaklaşabilirler. Ayrıca büyük hava savunma sistemleri (S-400, Patriot vb.) için boyutları bakımından uygun boyuttaki hedef değillerdir. Dolanan mühimmatların bir başka avantajı; uzay konuşlu balistik füze erken uyarı uyduları tarafından tespit edilememeleridir.

Balistik füzelerin satışını kısıtlayan MTCR (Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi) anlaşmasına göre 500 kg’lık bir yükü 300 km’den fazla menzile ulaştırabilecek füzelerin başka ülkelere satışı ve teknoloji transferi yapılması yasaktır. Türkiye dahil 35 ülke bu anlaşmayı kabul etmiştir ki bu durum caydırıcılık açısından uzun menzilli füzelere (balistik ve seyir füzeleri) ihtiyaç duyan birçok ülke için sorun teşkil etmektedir. Dolanan mühimmatlar ise bu kategoriye girmemektedirler. O nedenle ihracat potansiyellerinin yüksek olmasının nedenlerinden biri de budur. Örneğin IAI üretimi HAROP’lar halihazırda Türkiye’nin en uzağa gönderebileceği güdümlü mühimmattır.

Bu sistemler, iyi korunan hedefleri yok etmek, elektronik savaş yapmak ve elektronik savaşa karşı koymak için olduğu gibi standart keşif ve hedef belirleme görevleri için de kullanılabilir.

KARGU KAMİKAZE  İHA
KARGU KAMİKAZE  İHA

ALPAGU KAMİKAZE  İHA

ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, taktik seviye keşif, gözetleme ve görüş ötesi hedeflerin isabetli şekilde imha edilmesi maksadıyla tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemidir.

ALPAGU® , kompozit gövde ve aviyonik tasarımı sayesinde oldukça hafif ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. Sistem, STM tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ve uçuş kontrol sistemi marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etmekte olup, hedeflerin tespiti ve imhası “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde gerçekleştirilir.

ALPAGU® , geniş açılı, entegre görüntüleme sistemleri sayesinde, gece ve gündüz etkin şekilde görev yapabilir.

Sistem; “Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

ALPAGU
ALPAGU

Kabiliyetler | Yetkinlikler

 • Gündüz ve gece etkin operasyon
 • Hassas vuruş kabiliyeti
 • Hareketli hedeflerin tespit ve takibi
 • Yüksek performanslı otonom seyrüsefer ve uçuş control sistemi
 • Tek er tarafından kullanılabilme
 • Hafif ve kolay taşınabilir platform tasarımı
 • Uçuş sonlandırma, vuruş iptali (Waive off) veya kendini imha modları
 • Hafif tasarım elektronik yaklaşma tapası
 • Özgün milli gömülü donanım ve yazılım
 • Yüksek açılı yanal kameralar
 • Görüntü işleme tabanlı atış kontrol sistemi

Teknik Özellikler

Menzil : < 10 km
Görev Süresi : < 15 dakika
Harp Başlığı :< 0,3 kg
Tahrik Sistemi :Elektrikli
Kalkış/Fırlatma : Pnömatik Kanister

KARGU KAMİKAZE  İHA

KARGU® platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahiptir. Sistem, “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapmaktadır.

KARGU KAMİKAZE  İHA
KARGU KAMİKAZE  İHA

Teknik Özellikler

Menzil :< 5/10 km
Görev Süresi : < 30 dakika
Harp Başlığı : < 1,3 kg
Tahrik Sistemi : Elektrikli
Kalkış/Fırlatma :Dikey İniş Kalkış (VTOL)

TOGAN KAMİKAZE  İHA

TOGAN® , STM tarafından geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla, diğer STM platformlarıyla müşterek olarak görev yapabilmektedir.

Sistem, ileri seviye Elektro Optik ve Kızılötesi kamera sistemleri vasıtasıyla 30x’e kadar yakınlaştırma ile hem optik hem de fiziki hedef takibi kabiliyetine sahiptir.

TOGAN KAMİKAZE  İHA
TOGAN KAMİKAZE  İHA

Kabiliyetler | Yetkinlikler

 • Gündüz ve gece etkin operasyon
 • Gerçek zamanlı mobil veya statik nesne tanıma ve takibi
 • Yüksek performanslı otonom seyrüsefer ve uçuş control sistemi
 • Birden fazla platform arasında havada otomatik görev değişimi
 • Tek personel tarafından kullanılabilme
 • 3-Eksen, 30x Elektro Optik Görüntüleme POD’u
 • 3-Eksen stabilize Gece Görüş POD’u
 • Entegre 3-Eksen Gündüz ve Gece Görüş POD’u (opsiyonel)

Teknik Özellikler

Menzil : < 5 / 10 km
Görev Süresi : < 45 dakika
Faydalı Yük : 3-Eksen Stabilize Görüntüleme Sistemi (30x EO + IR)
Tahrik Sistemi :Elektrikli
Kalkış / Fırlatma :Dikey İniş Kalkış (VTOL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir