AKINCI ve TB2 SİHA’lar deprem bölgelerinde aktif rol aldı

AKINCI ve TB2 SİHA’lar deprem bölgelerinde aktif rol aldı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 9 Akıncı ve 3’ü Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 22 Bayraktar TB2’nin hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetlerini icra ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 9 Akıncı ve 3’ü Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 22 Bayraktar TB2‘nin hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetlerini icra ettiğini duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Demir, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “TSK Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı envanterindeki İHA’larımız bölgede ilk günden beri uçuşlarını aralıksız sürdürüyor. 9 Akıncı ve 3’ü Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 22 Bayraktar TB2 hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetlerini icra ediyor” ifadelerine yer verdi.

Afetten etkilenen bölgelerde görev yapan İHA sayısı 4 adet AKINCI ve 4 adet TB2’den 9 adet AKINCI ve 22 adet TB2’ye yükseldi. Görevdeki AKINCI ve TB2’ler KKK, DzKK, HvKK, JGK, EGM ve Baykar’ın envanterinden kullanılmakta. 9 Şubat itibariyle hasar tespit faaliyetleri için 3 adet TB2 SİHA, Baykar Hızlı Haritalama Podu sayesinde afet bölgelerinin yüksek çözünürlüklü haritalarını çıkarmaya başladı.

Haritalama Podu ile donatılmış tb2

Haritalama Podu ile donatılmış tb2
Haritalama Podu ile donatılmış tb2

Savunma Sanayii Başkanı Demir, Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2’nin deprem bölgesindeki görev uçuşunda:

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli gerçekleşen ve birçok ilimizi etkileyen depremin hemen ardından Şanlıurfa ve Batman’dan kalkan 2 adet Bayraktar AKINCI TİHA, görev uçuşları için havalandı.

Bayraktar AKINCI TİHA’lar depremin ilk günü zorlu hava şartlarında tespit, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetleri için aralıksız görev uçuşları gerçekleştirdi.

Depremin ilk günü olan 6 Şubat 2023 Pazartesi günü yoğun hava muhalefeti, fırtına, kar yağışı ve bütün bölgeyi kapatan yoğun bulutluluk nedeniyle uçaklar ve helikopterler havalanamazken, sadece Bayraktar AKINCI TİHA’lar insansız olmasının verdiği avantajla risk alınarak görev uçuşu gerçekleştirdi.

AKINCI’nın kamerasına yansıyan görüntüler felaketini boyutlarını da gözler önüne serdi.

Deprem bölgesi üzerindeki sert hava şartları depremin ilk günü için istenilen ölçüde görüntü alınmasına engel olurken, Bayraktar AKINCI TİHA, en küçük bir görüntü fırsatını dahi değerlendirebilmek için zorlu hava şartlarında saatlerce süren uçuşlar yaptı.

Takip eden günlerde ise görev uçuşu yapan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 sayısı arttı.

AKINCI'nın kamerasına yansıyan görüntüler felaketini boyutlarını da gözler önüne serdi.
AKINCI’nın kamerasına yansıyan görüntüler felaketini boyutlarını da gözler önüne serdi.

Depremin ilk gününden itibaren TSK (KKK, DZKK, HVKK), İçişleri Bakanlığı (JGK, EGM) ve Baykar’ın envanterinde bulunan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’ler kriz masasına hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetleri için kesintisiz olarak anlık görüntü ve veri sağlıyor.

Ayrıca 9 Şubat 2023 itibariyle Baykar Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 3 adet Bayraktar TB2 İHA, deprem bölgesindeki hasarın tespiti için havadan yüksek çözünürlüklü görüntü almaya başladı. Görev yapan 3 adet TB2 SİHA’da yer alan Baykar Hızlı Haritalama Podu, binlerce kilometre karelik yüksek çözünürlüklü (7 cm ve daha az) haritaları 24 saatlik bir süre içinde üretebiliyor. Pod, otomatik bir ardışık düzen içinde, her bir pikselin birkaç desimetre ile doğru bir şekilde coğrafi referansa sahip olduğu, ortorektifleştirilmiş haritalar sağlamak için terabaytlarca veriyi işleme kabiliyetine sahip.

9 Şubat 2023 Perşembe günü itibariyle 9 Bayraktar AKINCI ile 22 Bayraktar TB2, ara vermeden yoğun olarak görev uçuşlarına devam ediyor. ”

AKSUNGUR İHA’dan deprem bölgeleri için iletişim desteği veriyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA), bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor” dedi.

“Operasyon bölgelerinde kesintisiz iletişim için geliştirmekte olduğumuz teknoloji, ilk kez uygulamayı afet bölgesinde gerçekleştirdi. AKSUNGUR İHA, hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor.” TURKCELL ile bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız AR-GE projesi sonrası hayata geçen AKSUNGUR İHA’mıza baz istasyonu entegre ederek ayrıca iletişim desteği veriyoruz. Depremden etkilene bölgeye elimizdeki tüm imkanları seferber ediyoruz. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.’’ 

AKSUNGUR İHA’dan deprem bölgeleri için iletişim desteği veriyor
AKSUNGUR İHA’dan deprem bölgeleri için iletişim desteği veriyor

“Operasyon bölgelerinde kesintisiz iletişim için geliştirmekte olduğumuz teknoloji, ilk kez uygulamayı afet bölgesinde gerçekleştirdi. Aksungur İHA, hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir