Akıncı TİHA’ya yerli motor TEI-PD180ST geliyor

Akıncı TİHA'ya yerli motor TEI-PD180ST geliyor

PD1-70’in gelişmiş versiyonu PD180ST geliyor

TEI-PD180ST motoru, MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmektedir.

TEI-PD170 motorundan daha hafif ve daha güçlü olarak tasarlanan motorumuz, tek kademeli turboşarj sistemi, yüksek irtifa kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi, alüminyum bloklu hafif tasarımı gibi özellikleriyle piyasadaki rakiplerinin ötesine geçerek, kullanıldığı platformların kabiliyetlerini bir üst sınıfa taşıyacaktır.

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, kurumun motor çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. İnsansız hava araçlarının motor ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla geliştirdikleri TEI-PD170 motorlarının seri üretiminin devam ettiğini belirten Akşit, daha fazla güç ihtiyacı bulunan Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA`ya yönelik de çözümler geliştirdiklerini söyledi.

Akıncı TİHA'ya yerli motor TEI-PD180ST geliyor
Akıncı TİHA’ya yerli motor TEI-PD180ST geliyor

Akşit, konuşmasında ayrıca ANKA SİHA’lar için ürettikleri PD170’in biraz daha gelişmişi PD180 üzerinde çalıştıklarını açıkladı. PD180’in yeni bir motor olduğunu kaydeden Akşit, bu motorun PD170’den daha güçlü ve daha hafif olacağı bilgisini verdi.

Akşit, Akıncı`nın ağır yükle kalkan versiyonunun 2 adet ithal 450 beygirlik turboprop motorla uçtuğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: “Akıncı`nın uzun süre havada kalacak başka bir versiyonu da var. Uzun süre görev yapacağı zaman dizeller çok daha avantajlı oluyor, çok daha az yakıyorlar. Biz de PD170 motorumuzun 225 beygirlik bir versiyonunu geliştiriyoruz. Projede iyi bir yere geldik. Motorun olgunlaştırma testlerinde zorlu ömür testleri vesaire oluyor. Uzun süreli yorulma ve zorlama testlerinin yüzde 75`ini hemen hemen tamamladık. Biraz daha gitmemiz gereken bir test süreci var. Bir yıl içinde bu motoru Akıncı`yı uçuracak şekilde teslim etmeyi hedefliyoruz.”

PD170’in ise halen açık ara sınıfının en iyisi İHA motoru olduğunu kaydeden Akşit, bu motorun 20 bin fite kadar hiç güç kesmeden gidebildiğinin altını çizdi.

Akşit, ANKA SİHA’yı uçuran bu motorla ilgili olarak, BAYKAR Savunmanın, “Geliştirmekte olduğumuz TB3’lerde PD170 motorunu kullanacağız” açıklamasını anımsattı.

Akşit, Akıncı’da ise daha ağır olan PD222 motorundan çift olarak kullanılacağını bildirdi, “(PD222’de) 225 beygiri gördük” dedi.

5 thoughts on “Akıncı TİHA’ya yerli motor TEI-PD180ST geliyor

  1. Allah yardımcınız olsun ümmet duaciniz olsun dualarımız sizinle ilim sahipleri Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir