AKINCI B PT6 motoru ile uçaçak

AKINCI B PT6 motoru ile uçaçak

Savunma Sanayi Başkanlığı, önceki gün Baykar tarafından üretilen AKINCI tipi TİHA’lardan üç adet daha teslim alındığını açıklamıştı. Teslimat uçuşları Çorlu’dan yapılan AKINCI’lar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Sistemde, daha öncekilerden farklı olarak PT6 tipi turboprop motor kullanıldı.

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) yeni modeli olan Akıncı-B ilk uçuşunu yaptı. Yeni modelde, Pratt&Whitney Canada şirketinin PT6 serisi turboprop motoru kullanıldı. İlk modelde ise Ukraynalı Motorsich’in AI-450 serisi Akıncı’ya güç vermişti. Neden PT-6 kullanıldı?

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hizmet vermeyi sürdürüyor. Şu ana kadar 6 adet AKINCI TİHA teslimatı gerçekleştirilmiş durumda. AKINCI TİHA’nın Ukrayna üretimi Al-450T motoruyla teçhiz edilen modeli, ‘AKINCI-A’ olarak adlandırılıyor.

AKINCI ilk uçuşunu AI-450 tipi Ukraynalı Motorsich şirketinin geliştirdiği turboprop motor ile gerçekleştirmişti. Toplam kalkış ağırlığı 5,5 ton olan AKINCI için geliştirilen ilk modeller Ukrayna motoru ile teslim edilmişti. 

AKINCI B PT6 motoru ile uçaçak
AKINCI B PT6 motoru ile uçaçak

Hava Kuvvetleri PT6 motoru Kullanacak

Türk Hava Kuvvetleri’nin AKINCI siparişi için Baykar’dan Pratt&Whitney Canada imalatı, yüksek güç üreten ve Hürkuş’tan King Air uçaklarına kadar bir çok platformda kullanılan PT6 motorlu tasarım talep edilmişti.

Bunun üzerine Baykar, AKINCI-B modelini geçtiğimiz mart ayında uçurdu. AKINCI’ya her biri 750 beygir gücüne sahip iki adet PT6A-135A motoru takıldı.

Daha çok faydalı yük taşıyabilecek özelliklere sahip PT6 motoru için Baykar gerekli çalışmaları yaparak uçağa adaptasyonunu gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz ağustos ayında yapılan AKINCI teslimatı, PT6 motorlu olarak yapılmıştı.

AKINCI B MODELİ VE HÜRKUŞ PT6 KULLACAK

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, AKINCI TİHA’yı envanterine almaya hazırlanıyor. Hava Kuvvetleri envanterine girecek AKINCI’lar ise Pratt&Whitney üretimi PT6A-135A motoru kullanan ‘AKINCI-B’ konfigürasyonunda olacak.

AKINCI B MODELİ VE HÜRKUŞ PT6 KULLACAK
AKINCI B MODELİ VE HÜRKUŞ PT6 KULLACAK

PW-PT6A-135A motoru kullanan AKINCI-B, AKINCI-A’ya göre daha yüksek irtifalarda görev yapabiliyor. Kısa süre önce gerçekleştirilen test uçuşları esnasında AKINCI-B, 40.000ft+ irtifaya çıktı. AKINCI-B bu yeteneğiyle milli bir hava aracının çıktığı en yüksek irtifaya ulaşmış oldu. AKINCI-B’nin daha yüksek irtifalarda görev yapabilmesi, özellikle güdüm kitli mühimmat kullanımı açısından oldukça kritik öneme sahip.

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personelin AKINCI-B için eğitim faaliyetleri, başarıyla devam ediyor. İlk AKINCI-B teslimatının, bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

3000 LİBRE İLE HAVALANDI

AKINCI, 10 Temmuz 2021 tarihinde gövde altında Nüfus Edici Bomba (NEB) takılı halde toplam 3000 libre (Yaklaşık 1360 kg) faydalı yük ile havalanmış ve 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirmişti.

15 adet AKINCI teslim edildi

Bu teslimatla birlikte güvenlik güçlerinin envanterindeki AKINCI TİHA sayısı 15’i buldu. Son olarak 24 Ağustos’ta yapılan teslimatla 3 adet AKINCI TİHA Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmişti.  PT6A motorunun da tedarikinin daha kolay olması ve daha güçlü olması gibi sebeplerden MS-500 ile değiştirildiği düşünülebilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde PT6 Serisi Motor Kullanan Uçaklar
Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde PT6 Serisi Motor Kullanan Uçaklar

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde PT6 Serisi Motor Kullanan Uçaklar:

Beechcraft 200 Super King Air :4 Adet (Modernizasyonla Beechcraft Super King-Air 350 seviyesine yükseltilmiştir.)
KT-1T (Eğitim Uçağı):40 Adet
Beechcraft Super King-Air 350ER (MC-12W Liberty) ISR :5 Adet

Pratt-Whitney PT6A, bakım eğitimi için popüler bir motordur. Çalışma şekli basittir ve açıklanması kolaydır. Motor bir tanesi gaz jeneratör bölümündeki kompresörü tahrik eden, diğeri ise pervane için redüksiyon dişlisini tahrik eden iki bağımsız türbinden oluşur. AeroTrain Model AE-07, kendisini çevreleyen bir stand üzerine monte edilmiş PT6A-20 kesitidir. İşlenmiş kesit, motorun dahili aşamalarını gösterir.

PT6 motorunun özellikleri

  • Kasterli bir stand üzerine monte edilmiş motor kesiti.
    Kesit, şunların açıkça izlenebilmesine imkan tanır:
  • Türbin bölümü
  • Kompresör bölümü
  • Yanma bölümü
PT6 motorunun özellikleri
PT6 motorunun özellikleri

PT6 Motor Teknik Özellikleri:

Motor Değerleri: Motor değerleri ve güç kolu ile pervane kolu ayarları şöyledir:

Kalkış: Bu değer izin verilen maksimum güç seviyesidir ve deniz seviyesinde 21 °C ortam sıcaklığına kadar 550 SHP’ye tekabül eder. İzin verilen maksimum çıkış torku aşılmamalıdır.

Maksimum Sürekli: Bu değer, statik koşullarda ve deniz seviyesinde 21 °C’ye kadar olan ortam sıcaklıklarında 550 SHP’ye tekabül eder. Yalnızca acil durumlarda kullanılması amaçlanır.

Maksimum Tırmanma: Bu değer, deniz seviyesinde ve standart bir günde (15 °C ortam sıcaklığı) 538 SHP’e tekabül eder ve normal bir tırmanma için onaylanan maksimum güçtür.

Maksimum Seyir: Bu, deniz seviyesinde ve standart bir günde seyir için onaylanan maksimum güçtür ve 495 SHP’ye tekabül eder.

PT6 motoru kimin?

HÜRKUŞ uçağımızı uçuran PT6A isimli turboprop motoru görmektesiniz. Motor Kanada’lı Pratt Whitney Canada firması tarafından 1958 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 1960 Şubat’ında ilk kez çalıştırılmış olup, 1961 Mayıs’ında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir