ABD Yunanistanda’ki silahlarını Uzunluğu 290 metre Gemi ile geri götürüyor

Yunan ordusuyla neredeyse her hafta tatbikat yapan ABD, Batı Trakya’daki Dedeağaç’tan devasa bir sevkiyata imza atmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin yeni nesil sondaj gemisini devreye almasıyla bütün gözler Doğu Akdeniz’e çevrilirken, Yunanistan‘ın müttefiki ABD Batı Trakya’daki Dedeağaç’a dev bir gemi gönderdi.

ABD’den resmen F-35 jetleri isteyen Atina yönetimi, Pentagon’un Türkiye’ye satmaya hazırlandığı F-16 savaş uçaklarını engellemek için Washington’da lobi savaşları yürütüyor.

Dahası, Temmuz ayında Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ndeki tören gözlerden kaçacak gibi değildi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalia, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Hava Kuvvetleri Komutanı Themistoklis Bourolias ve ABD’nin yeni Atina büyükelçisi George Tsounis Suda Üssü’ne gitti.

Kalabalık heyet Girit’te Yunanistan ve ABD savaş uçaklarının birlikte havalandığı ‘Poseidon’un Öfkesi-22’ tatbikatını izledi.

Yunanistan bayrağı önüne çekilen F-35 jetinin önünde poz verdiler, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’nin adını anmadan meydan okudu:

“ABD ve Yunanistan yayılmacılığa karşı omuz omuza durmaktadır. ABD ile Yunanistan, ulusal egemenliğe ve toprak bütünlüğüne yönelik her türlü tehdidin karşısındadır. İki ülkenin savaş uçaklarının yanı sıra askerleri de Doğu Akdeniz’de son birkaç gündür uluslararası hukukun korunması için birlikte duruyorlar.”

ABD Yunanistanda'ki silahlarını Uzunluğu 290 metre Gemi ile geri götürüyor
ABD Yunanistanda’ki silahlarını Uzunluğu 290 metre Gemi ile geri götürüyor

Atina ve Washington arasındaki askeri işbirliğinin yüksek olmasından mutluluk duyduğunu belirten ABD Büyükelçisi Tsounis ise, Yunanistan’a F-35 tedarik edilmesini ‘çok önemli’ ifadesiyle tanımladı:

“Avrupa’da yalnızca sekiz ülkede F-35 savaş uçakları var. F-35’lerin caydırıcılığını göreceksiniz. Ayrıca, Yunanistan ile ABD ve diğer NATO müttefikleri arasında daha büyük müşterek çalışmayı hayata geçirdiğini göreceksiniz. ABD Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliği destekliyor, bunu çok çok çok açık şekilde belirtmek istiyorum.”

Neredeyse her gün Yunanistan’dan fotoğraf yayınlayan ABD ordusunun resmi internet sitesi, aynı günlerde Suda Üssü’nden kalkış yapan çok sayıda F-35’e yer verdi.

‘F-35’ler Suda’da’ başlıkları atan Yunan medyası, haberlerinde Girit Adası’ndaki üssün gelecekte F-35 jetlerine ev sahipliği yapacağını yazdı.

Ağustos ayına gelindiğinde ise, internet sitesinin kadrajına Suda Üssü’ne demirleyen USS Forrest Sherman savaş gemisi girdi. Benzer şekilde birçok fotoğraf yayınlandı.

DEDEAĞAÇ’A DEMİRLEYEN EN BÜYÜK GEMİ

Bugün itibarıyla Yunanistan’daki ABD askeri hareketliliğinin yeni adresi, Batı Trakya’daki Dedeağaç.

Yunan To Vima gazetesi, 290 metre uzunluğundaki ABD gemisi USNS MENDONCA’nın Dedeağaç limanına yanaşan bugüne kadarki en büyük gemi olduğunu bildiriyor.

DEDEAĞAÇ'A DEMİRLEYEN EN BÜYÜK GEMİ
DEDEAĞAÇ’A DEMİRLEYEN EN BÜYÜK GEMİ

ABD donanmasına ait yaklaşık 35 bin tonluk lojistik gemisine, ABD’ye geri götürülecek ekipman ve araçlar yüklenecek.

To Vima, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da görevli ABD askerlerine ait teçhizat ve araçların USNS MENDONCA ile ABD’ye nakledileceğini aktardı.

Haziran ayı sonunda Dedeağaç limanına yanaşan bir ABD gemisi, Yunan medyası tarafından ‘En büyük askeri ekipman sevkiyatı’ başlıklarıyla haberleştirilmişti. ARC Endurance isimli Amerikan gemisindeki yükleri boşaltmak bir hafta sürmüştü.

Ancak To Vima, USNS MENDONCA’nın Haziran ayındaki gemiden neredeyse iki buçuk kat büyük bir operasyon olduğunu kaydediyor.

ABD’den Yunanistan’a yeni silah hibesi!

ABD, Yunanistan’da Türkiye sınırına 20 kilometre mesafedeki Dedeağaç’a askeri yığınağını artırmaya devam ediyor. Yunan medyası, Washington yönetiminin Atina ordusunu güçlendirmek için yeni hibe silah yardımında bulunacağını duyurdu.

Yunanistan ile Trakya’da askeri tatbikatlara hazırlanmak için Dedeağaç Havaalanı ile limanına askeri yığınaklarını sürdüren ABD’nin buraya getirdiği silahların önemli bölümünü Yunanistan’a hibe etti.
ABD’nin Yunanistan’a hibe ettiği silahların ilk listesinde şunlar yer alıyor:
– 9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri.

– 50 adet OH-58D saldırı helikopteri.

– 350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank.

– 60 adet MLRS paletli roketatar.

– 120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank.

–  Μ-198/M-119 kısa menzilli top.

–  HEMTT mühimmat taşıyıcı araç.

– MRAP zırhlı personel taşıyıcı araç.

ABD, Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimde tarafını seçti
ABD, Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimde tarafını seçti

ATİNA’YA 9 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM

ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nin Savunma İşbirliği Ofisi, Yunanistan Özel Kuvvetleri’ne 9 milyon dolar değerinde askeri yardım yapmıştı. Öte yandan, Yunanistan ve ABD’nin Nisan ayında yaklaşık 1,5 ay sürecek ve binlerce askerin katılacağı Batı Trakya tatbikatı öncesinde Dedeağaç’ta hareketlilik arttı. Nisan ayında başlayacak ve 150 saldırı helikopterinin kullanılacağı Batı Trakya’daki tatbikat öncesinde ABD kuvvetlerinin bölgeye asker ve askeri araçları yığmaya devam ettiği belirtildi.

Yunanistan ve ABD, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması (MCDA)’nı 3 yıl içinde ikinci kez güncellemeye başladı. İlk kez 1990 yılında imzalanan, ardından 5 Ekim 2019’da dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın imzaladığı bir protokol ile güncellenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması; ABD’nin ülkedeki her askeri tesisi kullanmasına olanak vermiş, Girit’teki Suda Üssü’nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD’ye sağlanmasını ve Dedeağaç’a bir deniz üssü kurulmasını karara bağlamıştı.

ABD’nin Balkanlar ve Ege’de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye’yi kuşatmak için Yunanistan’ın Dedeağaç şehrinde kurduğu üs büyük bir cephaneliğe döndü. Pentagon, Türkiye’ye 40 km mesafedeki şehre en az 400 tank ve zırhlı araç daha sevk etti. İki kargo gemisinden boşaltılan araçların bir kısmı NATO tatbikatları için Bulgaristan ve Romanya’ya sevk edilirken bir kısmı Dedeağaç’ta kaldı. Dedeağaç’ın ilk kez paletli araç naklinde kullanıldığını belirten Pentagon komutanı Josh Hirsch, “Bu bir dönüm noktası” dedi.

TANK VE ZIRHLILAR

En az 400 askeri araçtan sevkiyatta M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araç ve M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçları ve helikopterler bulunuyor. Dedeağaç limanındaki iki kargo gemisinden boşaltılan silahların bir kısmının Balkanlar’da gerçekleştirilecek NATO tatbikatları için demiryolu ve karayolu ile Bulgaristan ve Romanya’ya sevk edildi. Bazı araçları da Yunanistan’da kalacağı belirtildi.

150 HELİKOPTER GELMİŞTİ

Haziran ayı başında düzenlenen ‘Defender Europe 2021’ tatbikatı için de ABD Dedeağaç’a yığınak yapmıştı. Endurance adlı kargo gemisiyle Yunanistan’a 110 adet Black Hawks helikopteri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ile 1800’den fazla askeri araç sevk edilmişti.

ABD Yunanistan verdiği silahlar helikopter
ABD Yunanistan verdiği silahlar helikopter

GELİŞMİŞ RADAR SİSTEMİ

2019’da Yunanistan’la imzalanan protokol sonrasında Dedeağaç’ta üs kuran ABD, önce limanı büyütüp genişletmiş ve askeri helikopterler konuşlandırmıştı. ABD ayrıca bölgeye Türkiye’yi de kapsamına alan Boğazlar ve Kuzey Ege adalarını tarayabilecek gelişmiş bir radar sistemi konuşlandırmıştı.

“BMP-1’ler eski ve sorunlu”

Panayotopulos, Yunanistan’ın sahip olduğu BMP-1 tipi zırhlı tankların eski ve sorunlu olduğunu belirterek, bu araçların Ukrayna’ya gönderilmesi halinde Almanya’dan Marder tipi zırhlı araç temin edilmesinin Yunanistan için faydalı olacağını aktardı.

Yunanistan Deniz Kuvvetlerinin, yeni korvet alımı ve 4 MEKO sınıfı firkateynin modernize edilmesine ilişkin teklifleri değerlendirdiğini kaydeden Panayotopulos, Yunanistan’ın savunma alanında yaptığı alım ve kurduğu ittifaklarla savunma gücünü artırdığını savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir