ABD: Türkiye’ye borcumuzu ödeme vakti geldi

ABD: Türkiye'ye borcumuzu ödeme vakti geldi

Flake, ülkesinin bölgeye yaptığı yardımların süreceğini bildirdi. Flake, “Türkiye, hakkını çoktan ödedi. Bizim de şimdi borcumuzu ödeme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) göndermiş olduğu yardım malzemelerini içinde barındıran uçağı Adana Havalimanı’nda karşılayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, basın mensuplarına konuştu. Flake, yaptığı açıklamada açıklamada, Türk halkına başsağlığı diledi.

‘TÜRKİYE’YE BORCUMUZU ÖDEME ZAMANI GELDİ’

Flake, dünyanın her yerinden gelen yardımların çokluğu karşısında yüreklendiklerini belirterek, “Amerika’da Senato ve Kongre’deki arkadaşlarımla konuşurken, Türkiye’nin daha önce 5 kıtadaki facia ve felaketlerdeki yardım çabalarını anlattım. Dolayısıyla Türkiye, hakkını çoktan ödedi. Bizim de şimdi borcumuzu ödeme zamanı geldi. Amerika halkı tarafından alınmış ve finanse edilmiş malzemeleri taşıyan bu büyük uçakların gelip gittiğini görmek gerçekten beni çok cesaretlendiriyor.” diye konuştu.

ABD: Türkiye'ye borcumuzu ödeme vakti geldi
ABD: Türkiye’ye borcumuzu ödeme vakti geldi

Bu süreçte iyileştirme aşamasına geçtiklerini anlatan Flake, Türk halkına yardım etmek için ABD olarak ne kadar gerekirse o kadar süre burada kalmaya hazır olduklarını vurguladı.

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake

’50 MİLYON DOLAR TOPLANDI’

Büyükelçi Flake, “Burada yaptığımız her şey, bütün yardımlar Türk Hükümetinin davetiyle gerçekleşiyor. Onlarla ortak olduğumuz için memnunuz. Uluslararası Göç Örgütü’yle de uzun süredir devam eden bir ortaklığımız var.” dedi.

Bir gazetecinin, ülkesinden bugüne kadar ne kadar yardım yapıldığı sorusuna Flake, şu yanıtı verdi:

“ABD Hükümeti, USAID aracılığıyla 85 milyon dolarlık ilk yardımı açıkladı. Daha fazlası da yakında açıklanacak. Aynı zamanda BM aracılığıyla da yardım ediyoruz. Bunun dışında ABD Ticaret Odası öncülüğünde düzenlenen bağış kampanyasında yaklaşık 50 milyon dolar toplandı. Bu rakamlar, özel kişilerin ve diğer organizasyonların dışında.”

Jeff Flake kimdir?

1962 Arizona doğumlu olan Flake, Brigham Young Üniversitesi‘nde uluslararası ilişkiler alanında lisans ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Flake, 2001 yılında, Cumhuriyetçi Parti saflarında Arizona’dan Temsilciler Meclisi’ne seçilmeden önce liberal-muhafazakar eğilimlere sahip Goldwater Enstitüsü‘nün başkanı olarak görev yapmaktaydı. Enstitü, ‘charter’ adıyla bilinen sözleşmeli okulların sıkı bir savunucusu. Bu noktada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün de ABD’de 140 civarındaki sözleşmeli okulu yönettiğini hatırlatmakta fayda var.

Büyükelçi Flake, 13 Temmuz 2021 tarihinde Başkan Biden tarafından ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine aday gösterilmiştir.  Flake’in adaylığı 26 Ekim 2021 tarihinde ABD Senatosu tarafından onaylanmış; Flake 10 Aralık’ta Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in huzurunda yemin etmiş ve Ocak 2022’de Türkiye’ye gelerek görevine başlamıştır.

Büyükelçi Flake, 2013-2019 yılları arasında Arizona Eyaleti’ni temsilen ABD Senatosu’nda Senatör olarak görev yapmış; 2001-2013 yılları arasında ise Arizona’yı Kongre Üyesi olarak temsil etmiştir.  Senato’da bulunduğu süre içinde Dış İlişkiler, Enerji ve Doğal Kaynaklar ve Yargı Komiteleri ile Yaşlı Hizmetleri Özel Komitesi’nde görev yapan Flake, Senato’da Afrika ve Küresel Sağlık Politikası ile Bilgi Gizliliği, Teknoloji ve Hukuk Alt Komitelerinin de başkanlığını yürütmüştür. ABD Temsilciler Meclisi’nde bulunduğu süre zarfında ise Tahsisat Komitesi’nde görev yapmıştır.

Jeff Flake kimdir?
Jeff Flake kimdir?

IRAK İŞGALİNİ DESTEKLEDİ

Flake, Ekim 2002’de Temsilciler Meclisi’nde yapılan Irak oylamasında işgale destek verdi. Flake, oylamanın ardından yaptığı konuşmada “Saddam Hüseyin’in sınırları aşma girişimini engellemeli miyiz yoksa onu yatıştırmalı mıyız? Neyse ki buradakilerin çoğu ve diğer organlar onu engellememiz gerektiği konusunda hemfikir. Sanırım hepimiz, şayet bunu yapmazsak, Saddam Hüseyin’in sahip olduğu biyolojik ve kimyasal silahların, bugün sahip olacağı nükleer silahlara ekleneceğini kabul ediyoruz” dedi. Saddam’a ait olduğu öne sürülen kitle imha silahları hiç bir zaman bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir