8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Konya’da Törenle yapıldı.

8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Konya'da Törenle yapıldı.

Konya’da MPG Makine AŞ tarafından imal edilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K, kazaya kırıma uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev yapacak olup, kalifikasyon testlerini başarıyla geçti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren M4K aracından toplamda 29 adet teslim edilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Kara araçlarında sık sorulan ‘Motoru nereden?’ sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz. Bakan Fatih Dönmez açıkladı: Büyük bir kısmı Türkiye’de üretildi

Çöpe Attıklarınız Muadillerinden çok daha üstün! 8×8 TKA resmen teslim edildi

Konya’da 8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Töreni yapıldı. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ‘Kara araçlarında sık sorulan ‘Motoru nereden?’ sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış töreni için geldiği Konya’da, MPG AŞ Konya tesislerinde yapılan 8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç (TKA) Projesi İlk Teslimat Töreni’ne canlı bağlantı yaptı.

8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Konya'da Törenle yapıldı.
8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Konya’da Törenle yapıldı.

Demir, burada yaptığı açıklamada, savunma sanayisinde son zamanlarda arka arkaya güzel haberler verildiğini hatırlattı.

Araçların 29’unun sahada olduğunu aktaran Demir, “Daha da geliştirilmiş, daha da özellikler eklenmiş, yenilerinin de kuvvetimize teslimiyle ilgili yeni bir döneme geçmiş oluyoruz. Karada, denizde havada savunma sanayi konusunda adımları attık, atmaya da devam ediyoruz. Özellikle de Cumhuriyetimizin 100. yılında müjdelerimizi arka arkaya vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Demir, kara, hava ve denizdeki bütün sistemlerle ilgili geniş çapla çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, Türkiye savunma sanayisinin en güçlü olduğu konulardan birinin kara araçları olduğunu söyledi.

– “ANADOLU’MUZUN GÜCÜNE İNANIYORUZ”

Türkiye’nin kara araçlarında bütün sektörlerde kendi ihtiyaçlarını yerli ve milli imkanlarla karşıladığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

“Kara araçlarında sık sorulan ‘Motoru nereden?’ sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz. Savunma sanayimiz aslında sadece Ankara ve İstanbul merkezli değil. Anadolu merkezli olmak zorunda. Bunu da bir politika şeklinde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çünkü Anadolu’muzun gücüne inanıyoruz. Ülkemizin bekası açısından her şehrimiz, her sanayi bölgemiz, her sanayi kuruluşumuz önemli katkılar verme potansiyeline sahip.”

8×8 TKA  ‘MUADİLLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN’

MPG AŞ Genel Müdürü Veysel Alver de Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurtarma operasyonundaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere 8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesinde üretimin tamamlandığını belirterek, “2020’de acil alım projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’mize 29 mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı teslim edilmişti. Bu projenin devamı niteliğinde olan 8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projemiz ile envanter bütünüz korunmuş, sahadan geri bildirimler ile daha çevik hale getirilmiştir.

8x8 TKA  'MUADİLLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN'
8×8 TKA  ‘MUADİLLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN’

Çok az sayıda ülke envanterinde olan ve muadillerinden çok daha üstün özelliklere sahip bu ürünü kahraman Türk ordumuz için yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz için gururluyuz mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaya da “Ülkemizin bir sıçrama yapabilmesi için teknolojiyi kullanan ülkeler sınıfından teknolojiyi üreten ülkeler sınıfına geçmesini elzem görüyorum. Bunun da yolunun Savunma Sanayi projeleriyle gerçekleşeceğini savunma sanayi projelerinin öncüsü tetikleyicisi olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

İsmail Demir, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya mitingine canlı bağlantı ile katıldı.

Demir, 8×8 TKA teslim belgesini Kara Kuvvetleri temsilcisine takdim etti.

Seyit 8×8 “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı” özellikleri

Zırhlı taşıyıcı platform olarak Seyit 8×8 kullanan MKKKK; kullanıcı mürettebata yüksek mayın ve balistik koruma sunan kurtarıcı araçta, pasif zırh koruması, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemlerinin yanı sıra RF karıştırıcı ve SARP UKSS de bulunmaktadır. Operasyonda kullanılmak üzere 3 halat tamburuna sahip kurtarıcının, 7 metre mesafeden 25 ton kaldırma kapasitesi bulunuyor.

48 ton ağırlığındaki kurtarıcı araç; Arızalı veya hasarlı askeri araçların, güvenli bir şekilde kurtarılmasında görev almak için tasarlandı. Zorlu arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platform; bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikler, merkezi lastik şişirme, 600 HP motor, tork konvertörlü otomatik şanzıman gibi özelliklerle donatıldı.

Seyit 8×8 “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı” özellikleri
Seyit 8×8 “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı” özellikleri

Her türlü arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platformu, bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikleri ve uzaktan komutalı silah sistemiyle dikkati çeken 48 ton ağırlığındaki kurtarıcı, 600 BG motordan aldığı güçle çekme, kaldırma, tork dönüştürücülü otomatik şanzımanla, eğim, hız, tırmanma ve patlatma gibi çok sayıda teste tabi tutuldu. KBRN koruma sistemi, yangın söndürme ve infilak bastırma sisteminin yanı sıra şok sönümleyici koltuklarla personel güvenliğine önem veriyor.

PERFORMANS
-Maksimum Hız 80 km/h
-Tırmanabilirlik 60 %
-Sudan Geçme 1,100 mm
-Menzil 550 km
-Çalışma Sıcaklığı Aralığı -32/+49 °C

One thought on “8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Konya’da Törenle yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir