30 milyar dolar Türkiye’de kalacak

30 milyar dolar Türkiye'de kalacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023’ten derlediği bilgilere göre, söz konusu dönemde enerji verimliliğine ilişkin 55 faaliyet belirlendi.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, Karadeniz gazının Türkiye’nin enerji ithalatını 30 milyar dolar düşüreceğini açıkladı.

Plandaki 55 eylemin etki ve uygulama süreleri bir yıldan 40 yıla kadar değişiyor. Bu önlemlerle Türkiye’nin her geçen gün artan enerji talebinin 2023’e kadar yüzde 14 azaltılması hedefleniyor.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, “Yıllık 100 milyar enerji ithalatımız Karadeniz gazını çıkardığımızda 70 milyar dolara düşecektir’ dedi.

30 milyar dolar Türkiye'de kalacak
30 milyar dolar Türkiye’de kalacak

‘Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi’ kapsamında ‘Türkiye Yüzyılında Yeni Keşifler’ başlığında panel gerçekleştirildi. “Türkiye Yüzyılında Yeni Keşifler” başlığında TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Doç. Dr. M. Levent Yılmaz sunumlarını gerçekleştirdi. Panelde doğalgaz keşfinin önemi masaya yatırılırken enerji giderlerinin cari açığa etkisine de dikkat çekildi.

2021 yılında dünyada 4 trilyon metreküp gaz 37 milyar varil petrol üretildiğini söyleyen TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, ‘8 trilyon dolar dönen bir piyasanın içerisinde üretim şirketlerinin cirosunun büyüklüğü.

Türkiye’den TPAO’nun ürettiği hacim 6 milyar 96 milyon dolar ciro. Bu rakam 8 trilyonun içerisinde yüzde 1’in bile altında. Üretim pastasından almamız gereken payı alamıyoruz. Yüzyılın problemi bu. 21’inci yüzyılda başka bir durumla karşı karşıyayız. Ana enerji 21. Yüzyılda doğalgaz olabilir’ dedi.

Enerji ithalatının cari açığa etkisiyle ilgili de konuşan Bilgin, ‘Türkiye’nin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığı çözme durumu bir reel gerçeklik olarak duruyor. Bu gerçeklik içerisinde bu büyük sektörde oyuncu olmak istiyoruz. Bu pastadan pay almak için yatırım yapmamız lazım, üretim yapmamız lazım, arama yapmamız lazım.

Bunların hepsini hep beraber strateji dahilinde yapmamız lazım. Türkiye’nin kendi gücüne sahip olması gerekiyor. Milli olarak kendi sondaj gemimize, ekipmana sahip olmamız gerekiyor. Milli enerji ve maden politikası ile çalışmalar yapmamız gerekiyor’ diye konuştu.

“ENERJİ İTHALATIMIZ 70 MİLYAR DOLARA DÜŞECEK”

Türkiye enerji açığı olan bir ülke olduğunu söyleyen Bilgin, ‘Enerji keşfi konusunda önemli zorluklar var. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının yükseltecek küresel riskler var. 2017’de oluşturulan milli enerji ve maden politikası çerçevesinde Fatih gemisi alındı. İlk hedefimiz Doğu Akdeniz’di. Alanya 1 sondajı ilk sondajımızdı.

Doğu Akdeniz’de yaptığımız faaliyetler karşılığında Türkiye Cumhuriyeti bürokratlarına ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Bu çalışmaların hafife alınmaması lazım. Yıllık 100 milyar enerji ithalatımız Karadeniz gazını çıkardığımızda 70 milyar dolara düşecektir’ şeklinde konuştu.

Güneşten fazla elektrik için mahsuplaşma

Binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik engeller azaltılacak, idari süreçler daha kolay ve hızlı hale getirilecek. Bu kapsamda, güneş paneli kullanılan binaların şebeke işletmecileriyle mahsuplaşması kolaylaştırılacak.

Üretilen elektriğin ve ısı enerjisinin öz tüketimden fazlasının satışına yönelik gerekli düzenlemeler de eylem planı kapsamında gerçekleştirilecek.

ENERJİ İTHALATIMIZ 70 MİLYAR DOLARA DÜŞECEK
ENERJİ İTHALATIMIZ 70 MİLYAR DOLARA DÜŞECEK

Elektrik ve doğalgaz faturaları değişecek

Bu arada, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve daha önceki tüketimleriyle kıyaslama yaparak enerji tasarrufu sağlamaları amacıyla, elektrik ve doğalgaz faturalarına yeni detaylar eklenecek.

Tüketicilerin verimli olmayan alışkanlıklarından kaçınması, enerji verimliliği iyileştirme önlemleri, enerji tüketen ekipmanların tasarruf olanakları hakkında bilgiler içeren bir uygulama, mevzuat geliştirilip enerji tedarik şirketleriyle iş birliği içinde hayata geçirilecek.

Böylece oluşturulan ortak bir formatla faturalarda tüketimle ilgili temel istatistiklere yer verilecek, kullanım alışkanlıkları analiz edilerek uyarılar yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir