2002 Millennium Challenge tatbikatı nedir?

2002 Millennium Challenge tatbikatı nedir?

ABD’nin 2002 yılında gerçekleştirdiği Millennium Challenge isimli tatbikatta Türkiye’nin günümüzde yaşadığı deprem afetine benzer senaryoların yer aldığı, deprem sonrasında ‘Kırmızı Ülke’de darbe ve işgal gerçekleştirileceği kurgulanmış.

Kahramanmaraş’ta art arda meydana gelen büyük depremlerin ardından Türkiye yaralarını sarmaya, enkaz altındaki vatandaşlarını kurtarmaya çalışırken, ABD ile ilgili dikkat çeken bir olay ortaya çıktı. ABD‘de 2002 yılında yapılan “Millennium Challenge” isimli tatbikatta ismi verilmeyen bir ülkenin deprem sonrası işgal edilmesine ilişkin senaryonun işlendiği belirlendi.

Millennium challenge nedir, Millennium Challenge tatbikatı olayı nedir? İddialara göre yayınlanan bir haberde Trakya’yı Yunanistan’a, İstanbul’un batı yakasını ise Ekümenik Patrikhane Şehir Devleti olarak gösteren bir harita yayınlanmış ve haberin başlığı ise “ABD 96 saatte Ankara’yı işgal edecek” ifadeleri yer almıştı.

2002 Millennium Challenge tatbikatı nedir?
2002 Millennium Challenge tatbikatı nedir?

Fransız donanmasının da olası bir Türk-Yunan savaşında Yunanistan’ın yanında yer alacağını belirten haberin arka planını 2002 yılındaki “Millennium Challenge” yani “Bin Yılın Meydan Okuması” isimli ABD tatbikatına dayandırmışlardı. Söz konusu tatbikata göre Türkiye deprem sonrası işgal ediliyor. Peki, Millennium Challenge 2002 nedir, ne demek? Millennium Challenge tatbikatı gerçek mi? ABD Millennium Challenge 2002 deprem tatbikatı ve senaryosu iddiası!

Nato ülkelerinin yaptığı “Binyılın meydan okuması” tatbikatında, Türkiye deprem sonrası işgal ediliyordu. Sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan tweette, NATO ülkelerinin deprem sonrası Türkiye’nin işgalini konu alan bir tatbikat yaptığını, bu nedenle dikkatli olunması gerektiği paylaşıyor. Söz konusu paylaşımlar ardından vatandaşlar “Millennium Challenge 2002 nedir, ne demek? ABD Millennium Challenge 2002 deprem tatbikatı ve senaryosu nedir, gerçek mi?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Millennium Challenge 2002 nedir, ne demek?

Millennium Challenge 2002 yılında ABD tarafından yapılan büyük bir savaş oyunu tatbikatıydı. 250 milyon dolara mal olan tatbikatta mavi ve kırmızı takım olmak üzere ikiye bölünen ABD ordusu sanal ortamda bir senaryo kurularak savaştırıldı.752 sayfalık “US Joint Forces Command Millennium Challenge 2002: Experiment Report” adı altında yayımlanan tatbikat raporunda senaryo şöyle sıralanıyor:

Millenium Challenge 2002 sosyal medyada yayınla haberlere göre ABD Ordusunun “Bin Yılın Meydan Okuması” ismi altında 24 Temmuz 2002’de Lozan’ın yıldönümüne gelen bir tarihte Nevada Çölü’nde icra ettiği 22 gün süren bir tatbikat olarak belirtiliyor.

“Kırmızı Takım” ülkesinde şiddetli bir deprem yaşanıyor. Deprem sonrası iç karışıklığa sürüklenen ülke, uluslararası yardım talep ediyor. Yardım talebinin ardından ABD ordusu söz konusu ülkeye hareket ediyor. Ancak ABD ordusu, bu sevkiyatında yanında çok fazla askeri unsur götürüyor. Kırmızı ülke, askeri varlığın fazla olduğunu görünce, iki ülke askerleri arasında çatışma çıkıyor. Yaşanan çatışma savaşa dönüşürken, ABD ordusu kırmızı ülkeyi 96 saat içerisinde işgal ediyor.

Millennium Challenge 2002 nedir, ne demek? 
Millennium Challenge 2002 nedir, ne demek?
Raporun 12’inci sayfasında, Kırmızı ülkesinin deprem sonrası işgaline dayanan bir simülasyon mevcut. Simülasyona göre Kırmızı ülkesi doğal afet yaşıyor ve hukuki olarak sahip olmadığı adalar Mavi Takım tarafından ele geçiriliyor. Tatbikatta Kırmızı Takım’ın hangi ülkeyi sembolize ettiği açıkça belirtilmiyor. “ABD’nin Türkiye’yi işgal planı” olarak iddia edilen Millennium Challenge 2002 tatbikatında öne çıkan rakamların da derin manaları olduğu ifade ediliyor.  ABD’nin tatbikatının başlangıç tarihi 24 Temmuz. Bu tarih, Lozan Barış Anlaşmasının yıldönümü olarak öne çıkıyor. Tatbikatın süresi 22 gün. Türkiye, Sakarya Meydan Muharebesi’nde Yunan işgalcileri 22 günde mağlup etmişti.

2002 Millennium Challenge olayı nedir, gerçek mi?

Tatbikat 2002 yılında NATO ülkeleri tarafından değil, ABD tarafından düzenleniyor. Raporda Türkiye veya NATO’ya dair bir ifadeye rastlanmıyor.

Teyit’in ulaştığı US Joint Forces Command Millennium Challenge 2002: Experiment Report (ABD Müşterek Kuvvetler Komutanlığı Milenyum Mücadelesi 2002: Deney Raporu) belgesinde, “Türkiye” ve “NATO” konusunda herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Millennium Challenge 2002 (MC02), ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından 2002 yılında gerçekleştirilen tatbikattı ve hem canlı tatbikatları hem de bilgisayar simülasyonlarını içeriyordu. “Mavi” olarak anılan ABD ve hayali bir düşman devlet olan “Kırmızı” arasında Simüle edilmiş bir savaş oyunu tatbikatıydı.

ABD’nin askeri stratejilerinde milenyum çağına entegrasyonu amacıyla gerçekleşen tatbikatlarda, hedef ABD ordusunun baskın bir savaşa hazırlamak ve ileri askeri teknolojiyi etkin bir şekilde düşmanı bertaraf etmek için kullanmaktı. Bu savaş sırasında Kırmızı Takım’ın Komutanı olan Paul Van Riper’in ani ve öngörülemez kararlarla hareket ettiği yöntem, Mavi Takım’ın kasıtlı, rasyonel kararlar alma yöntemine karşı savaşı galip tamamlıyor.

Raporun 12’inci sayfasında, Kırmızı ülkesinin deprem sonrası işgaline dayanan bir simülasyon mevcut. Simülasyona göre Kırmızı ülkesi doğal afet yaşıyor ve hukuki olarak sahip olmadığı adalar Mavi Takım tarafından ele geçiriliyor.

Raporda tatbikatlarda düşman ülke olarak hayali bir devlet kurgulanmış olsa da ABD ordusunun Irak ve İran’a yönelik olarak bu tatbikatları simüle ettiği basına yansıyor. Nitekim 11 Eylül Saldırıları sonrası ABD, 2001 yılında önce Afganistan’ı, daha sonra kitle imha silahlarının varlığını gerekçe göstererek 2003’te Irak’ı işgal etmişti.

CİHAT YAYCI ‘Millennium Challenge‘ SÖYLEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

“ABD’nin yer bilimcilerinin, bizim yer bilimciler gibi bir bölgede depremi verilere göre tahmin etmiş olması son derece doğaldır” diyen Cihat Yaycı, “ABD Silahlı Kuvvetleri de bu öngörüye göre bir senaryo oluşturarak tatbikat planlaması yapmış, planda ABD karşısındaki ülkenin ismi hedef ülke olarak belirtilmiştir. Ancak Associated Press, bu ülkenin Türkiye olduğunu söylüyor. Bu tatbikat NATO tatbikatı değil, ABD’nin tatbikatı. Ve Türkiye 2002’de bu tatbikata davet edilmedi.” dedi.

ABD UÇAK GEMİSİNİ İSTEYENLER KİMLER?
ABD UÇAK GEMİSİNİ İSTEYENLER KİMLER?

ABD UÇAK GEMİSİNİ İSTEYENLER KİMLER?

FETÖ’cülerin ABD gemisinin gelmesi yönünde açıklamalarda bulunduğunu belirten Yaycı, “Ben bunu dillendirince FETÖ’cüler bana saldırıyor. ‘Demekki bir oyun var’ hissine katılıyoruz. Bir FETÖ’cünün, bir PKK’lının memletin iyiliğini düşünmesi mümkün müdür? Değildir.” sözlerini sarf ettii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir