1915 Çanakkale Köprüsü’ne dev top mermisi figürleri yerleştirildi

1915 Çanakkale Köprüsü'ne dev top mermisi figürleri yerleştirildi

Çanakkale Boğazı’nda, Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kulelerine top mermisi figürlerinin yerleştirilmesi çalışması tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 18 Mart’ta açılan köprünün her iki yakadaki kulelerinin zirvelerine Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermilerini simgeleyen yapıların yerleştirilmesi için kaideler yaklaşık 20 gün önce kuruldu.

Bunun ardından Asya ve Avrupa yakalarındaki kulelere her biri 75 ton ağırlığında ve 20,5’er metre yüksekliğindeki 4 mermi figürü olan anıtsal yapıların montajına geçildi.

Figürlerden ikisi Asya, ikisi Avrupa kulelerine kuruldu.

1915 Çanakkale Köprüsü'ne dev top mermisi figürleri yerleştirildi
1915 Çanakkale Köprüsü’ne dev top mermisi figürleri yerleştirildi

Seyit Onbaşı’nın anısını yaşatacak figürlerin de monte edilmesiyle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün silüeti oluştu.

4 bin 608 metre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü, özellikleri itibarıyla ‘simgelerin köprüsü’ olarak anılıyor.

Mühendisliğindeki detaylarla öne çıkan ‘dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü’ unvanına sahip köprünün 2023 metrelik orta açıklığı Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıl dönümünü, 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i sembolize ediyor.

Kırmızı ve beyaz renklerdeki kulelerin Türk bayrağını temsil ettiği yapı, 334 metreye ulaşan kule yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü unvanını taşıyor.

1915 dev top mermisi SİMGELERİN KÖPRÜSÜ
1915 dev top mermisi SİMGELERİN KÖPRÜSÜ

Köprü tabliyesinin iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yer alıyor. ‘Asrın projesi’ olarak gösterilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi çerçevesinde 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir